Salı, Ağustos 9, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomi2022'de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Türkiye, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre son 12 ayda %20’ye dayanan bir enflasyonla karşı karşıya. Enflasyondaki artış ve kurdaki hızlı yükseliş, doğal olarak dar ve orta gelirli hanelerin geçimini ciddi oranda zorlaştırmaya başladı. Yaşanan bu gelişmeler ülke gündemine, alım gücünü korumak için bazı finansal önlemlerin alınacağı konusunu taşıdı.

Son günlerde hükümet tarafından yapılan açıklamalar, asgari ücrete büyük bir zam yapılabileceğine işaret ediyordu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, bu konuda asgari ücretin ‘en azından insani bir şekilde yaşama seviyesine’ getirileceğini açıklamıştı. Bu açıklamada bahsi geçen seviyenin ne kadar olduğu bilinmezken bugün ilgi çeken bir açıklama yapıldı.

“%35-40 civarında zam bekleniyor”

Bu da asgari ücretin net 3.800 TL civarında olabileceğine işaret ediyor.

Dar gelirliye vergi indirimi düşünülüyordu:

Geçtiğimiz gün Reuters’a konuşan iki Türk yetkili, hükümetin dar gelirliler için vergi indirimi yapabileceğini açıklamıştı. Dolayısıyla asgari ücret olur da 3.800 TL’ye çıkarsa, bunu sağlayan etmenlerden birisi de bu vergi indirimi olabilir. Böylece brüt ücret ve net ücret arasındaki fark indirilmiş olur, iş veren de asgari ücret artışından daha az etkilenir.

  • Asgari ücret günümüzde brüt 3.577,50 TL, net 2.825,90 TL olarak belirlenmiş durumda. Asgari ücretlinin iş verene maliyetiyse toplam 4.203,56 TL.
SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR