Cuma, Şubat 24, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündem250 bin dolara Türkiye’ye gelmeden Türk vatandaşlığı

250 bin dolara Türkiye’ye gelmeden Türk vatandaşlığı

Taşınmaz alan yabancı uyruklu kişiye bir haftada ikametgah yaklaşık 2 ayda da Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi veriliyor. Hatta başvuru için Türkiye’ye gelmeye bile gerek yok. Tüm işlemleri vekalet verilen avukatlar yapıyor. Yabancı uyruklu kişi sadece kimliğini almaya gidiyor.

Yabancı uyruklular Türkiye’de 250 bin dolar ve üzeri taşınmaz sahibi olduktan sonra isterse Türk vatandaşlığı da alabiliyor.

 250 bin dolara verilen Türk vatandaşlığının kısa ve hızlı serüveni ortaya çıktı.

Yabancı uyruklu kişi Türkiye’den taşınmaz aldıktan sonra ilk “Yabancılar Kanunu” kapsamında “yatırımcıya özel ikametgah” için başvuru yapıyor. Taşınmazı aldığı ildeki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne yapılan ikametgah başvurusu yaklaşık bir haftada veriliyor. 

Ardından vatandaşlık başvurusu süreci başlıyor.

Bu başvuruları yapması için taşınmazı alan yabancı uyruklu kişinin şahsen başvuru yapması gerekmiyor. Taşınmaz sahibi yabancının vekalet verdiği bir avukat tüm bu işlemleri yapabiliyor.

TAŞINMAZI ALAN KİŞİNİN EŞİ VE ÇOCUKLARI DA VATANDAŞLIK ALMAYA HAK KAZANIYOR

Vatandaşlık başvurusu için önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün onayı gerekiyor.

Taşınmazın alındığı il veya ilçedeki Tapu Kadastro Müdürlüğü bir yazı ile bölge müdürlüğüne gerekli işlemlerin yapılması için yazı gönderiyor. 

Bölge Müdürlüğü de gerekli incelemeyi yaptıktan sonra alınan taşınmazın 250 bin dolar ve üzerinde olduğunu tespit ederek “Uygunluk” belgesi veriyor. Türk vatandaşlığı isteyen yabancı uyruklu kişi aldığı taşınmazı 3 yıl süre ile satamıyor. Taşınmaz sahibi evli ise eşi ve gerekli doğum belgelerini verdiği takdirde tüm çocukları da vatandaşlık alma hakkına sahip oluyor. 

VATANDAŞLIĞA “UYGUNLUK” BELGESİNDE NE YAZIYOR

Belgede şu ifadeler yer alıyor: “İlgi yazı ve eklerinin tetkikinden; Afganistan uyruklu ….’nın ülkemizden satın almayı vaat ettiği taşınmazların, satış vaadi sözleşmesi tarihindeki T.C. Merkez Bankası efektif satış kuru üzerinden hesaplanan değerlerinin 250 bin Amerikan Doları’nın üzerine tekabül ettiği ve taşınmazların beyanlar hanesinde, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20. maddesi kapsamında şerh tarihinden itibaren üç yıl süre ile satış vaadi sözleşmesinin devri ve terkininin yapılmayacağının taahhüt edildiği yönünde belirtme bulunduğu tespit edilmiştir.”

SON DÖNEMEÇ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

“Uygunluk” belgesinden sonra başvuru sırası İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne geliyor.

Burası ise kimliklerin verildiği kurum.

Taşınmazına “Uygunluk” alan yabancı kişi ve ailesi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik belgesi almak için “İstisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılması başvuru formunu” dolduruyor. 

Kişi ve kişiler gerekli güvenlik soruşturmalarından geçtikten sonra bir davet formu gönderilerek kimlik belgelerini alması isteniyor. 

Türk vatandaşlığına geçen kişi taşınmazın bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğü’ne kendisi giderek kimliğini alabiliyor.

Kaynak : Can Özçelik/OdaTV

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR