Perşembe, Mart 2, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaTeknoloji ve Yenilik DünyasıAKP’nin sosyal medya düzenlemesinde sona gelindi: 60 maddelik taslak hazır

AKP’nin sosyal medya düzenlemesinde sona gelindi: 60 maddelik taslak hazır

AKP’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesinde sona gelindi. 60 maddeden oluşması beklenen taslak metnin kısa süre içerisinde teklif haline getirilerek, Meclis’e gönderilmesi planlanıyor.

AKP’nin yaklaşık sekiz aydır üzerinde çalıştığı, dezenformasyon düzenlemesinde sona gelindi. Yasa teklifinin taslak metni tamamlandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MYK toplantısında yaklaşık 60 maddeden ve üç bölümden oluşması öngörülen taslak metnin sunumu yapıldı.

NTV’de yer alan haber göre; düzenlemenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldiği iftarda da gündeme geldiği belirtiliyor.

Önümüzdeki hafta salı günü ise AKP ve MHP’li kurmayların düzenlemeyi değerlendirmeleri bekleniyor.

Taslak metnin ana unsuru “yalan haber” ve “dezenformasyonla” mücadele. Düzenleme ile özel hayatın dokunulmazlığına ve kişisel verilerin korunmasına yönelik maddelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yalan haber tanımlamasının da yapıldığı düzenlemeyle, sosyal medyada yalan ve yanıltıcı haberleri yayanlara cezai yaptırım uygulanması söz konusu olabilecek.

Sosyal medya şirketlerinin temsilcilerinin ‘gerçek’ kişi olması sağlanacak.

Düzenleme ile internet medyasının da yasal altyapıya kavuşturulması öngörülüyor.

Kanun teklifinin kısa süre içerisinde Meclis Başkanlığına sunulması planlanıyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR