Cuma, Şubat 24, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemAlkollü içkilere büyük zam yolda: Yasa değişmedikçe fiyatlar sonsuza kadar artacak

Alkollü içkilere büyük zam yolda: Yasa değişmedikçe fiyatlar sonsuza kadar artacak

Temmuz ayında biraya 12, rakıya da 100 TL’ye yakın zam bekleniyor. Devletin Alkol Politikalarını İzleme Platformu, “Yasa değişmedikçe her altı ayda bir gelen otomatik zamlarla alkollü içkilerin fiyatı sonsuza kadar artacak” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de yüksek enflasyon nedeniyle sigara ve alkol ürünlerine zam üstüne zam geliyor. Habertürk yazarı Rahim Ak’ın sigara ve alkol fiyatlarına ÖTV zamlarının altı aylık ÜFE artışları kadar yapıldığına dikkat çekmesinin ardından temmuz ayında en ucuz sigaranın 40 TL’ye yaklaşacağını belirtti. Yine aynı hesaplamaya göre biraya 12 TL, 70’lik rakıya 96 TL zam gelmesi bekleniyor.

Devletin Alkol Politikalarını İzleme Platformu bir açıklama yaparak bunun bir iddia olmadığına dikkat çekti. Platform, “Bu bir iddia değil. Mevcut ÖTV yasası alkollü içkilerden tahsil edilen ÖTV’nin her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında zamlanmasını düzenliyor. Bu demek oluyor ki yasa değişmedikçe her 6 ayda bir gelen otomatik zamlarla alkollü içkilerin fiyatı sonsuza kadar artacak” açıklamasını yaptı.

Habertürk yazarı Rahim Ak, “Yılın ilk dört ayında Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE yüzde 39.23 oldu. Yıllık rakam yüzde 121 düzeyinde. ÖTV artışları ise altı aylık ÜFE artışları kadar yapılıyor. Eğer kalan iki ayda ÜFE geçen ayların ortalaması gibi olursa altı aylık ÜFE yüzde 60’a çıkacak. Yani sigarının ÖTV’si yüzde 60 artırılacak” demişti.

‘FİYAT ARTIŞLARI KAÇAK KULLANIMI ARTIRACAK’

Ak, “Olası bir altı aylık ÜFE kadar ÖTV artışı ise 23.5 lirayı 37.6 liraya çıkaracak. 23,5 liralık ucuz sigara 37.6 ve 27 liralık pahalı sigara ise 43.2 lira olacak. Bu ise iki açından önemli bir etki yapabilir. Bunlardan ilk enflasyon. Zaten büyük sorun olan TÜFE’yi bu artışın yukarı iteceği açık. Diğer önemli sorun ise fiyat artışlarının kaçak kullanımını artırması” ifadelerini kullanmıştı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR