Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiAnalistler Altın’ın 2021, 2022 ve 2023’te Olacağı Seviyeleri Açıkladı!

Analistler Altın’ın 2021, 2022 ve 2023’te Olacağı Seviyeleri Açıkladı!

Bir yatırım firmasına göre, altın piyasası uzun vadeli bir yükseliş trendinde olsa da mevcut konsolidasyon döneminden geçmesi gerekiyor. Salı günü yayınlanan bir raporda Haywood Securities analistleri, bu yıl için fiyat hedeflerini 2022’ye kadar düşürdüklerini, ancak 2023’ten sonra, daha yüksek fiyatlar görmeyi beklediklerini belirtiyor. 

Analistlerin önümüzdeki yıllarla ilişkin tahminleri

Güncellenen tahmine bakıldığında, Haywood analistleri, altın fiyatlarının bir önceki tahmin olan 1.815 dolardan hafif düşüşle, yıl başına ortalama 1.800 dolar civarında başlayacağını öngörüyorlar. Gelecek yıl için, firma ortalama altın fiyatının 1.900 dolardan 1.850 dolara düşeceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte analistler, 2023 yılına kadar, 1.800 dolar olan önceki tahmini, 1.900 dolara revize ediyorlar.

Analistler, altının yakın vadede daha güçlü bir ABD doları ve artan tahvil faizlerinden kaynaklanan bazı zorlu rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Faiz oranlarının artmasıyla tahvil getirileri yükseldi. Piyasalar şu anda Federal Rezerv’in, yıl sonundan önce aylık tahvil alımlarını azaltmayı ve potansiyel olarak Haziran ayına kadar faiz oranlarını artırmayı içeren para politikasını sıkılaştırmasını bekliyor.

“Altın stagflasyon ortamlarında başarılı olmuştur”

Öte yandan, yükseliş unsurlarına bakıldığında analistler, yavaşlayan büyüme ve yükselen enflasyonun değerli metal için olumlu bir ortam oluşturduğunu ifade ediyor. Analistler raporda, “Büyüme yavaşlarken ve enflasyon yükselirken, Çin’in ve daha geniş küresel ekonominin stagflasyona hazır olabileceğinden endişe duyuyoruz” diyor. Analistler raporda şu hususların altını çiziyorlar:

“Tarihsel olarak, yüksek enflasyon ve piyasa oynaklığının sermayenin korunmasını desteklediği ve düşük reel faiz oranlarının fırsat maliyetini ve büyüme riski güdülerini desteklediği için altın stagflasyon ortamlarında başarılı olmuştur. Değerli metaller kompleksinin uzun vadeli bir yükseliş trendinde olduğuna ve uzun vadeli makro ekonomik faktörlerin yapıcı olmaya devam ettiğine inanıyoruz. Bununla birlikte, altın somut, takas edilebilir ve dayanıklı bir değer deposu olmaya devam ediyor.”

Analistlerin yorumları, altın piyasasının sürdürülebilir yükseliş ivmesi çekmek için mücadele etmeye devam etmesi ve 1.800 doların altında sıkışıp kalmasından sonra geldi. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %0,78 düşüşle 1.792,70 dolardan işlem gördü. Altın fiyatları 2022 yılına kadar zorlanabilir olsa da, Haywood analistleri, düşük değerli madencilik sektöründe sağlam bir değer görmeye devam ediyor:

“Madencilik sektörü, sektör tarafından sunulan ve yaklaşık %6,85’lik serbest nakit akışı piyasası getirisi de dahil olmak üzere güçlü temellere rağmen, altına ve bir bütün olarak piyasaya kıyasla tarihi düşük seviyelerde işlem görüyor.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR