Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemAntarktika’da normalden 30 derece daha yüksek sıcaklık ölçüldü

Antarktika’da normalden 30 derece daha yüksek sıcaklık ölçüldü

Uzmanlar Antarktika’nın doğusunda son günlerde mevsim normallerinin 30 derece üzerinde sıcaklıklar ölçüldüğünü duyurdu. Araştırma istasyonu Dome Concordia’da geçen Cuma günü ilk kez eksi 11,5 ile rekor sıcaklık ölçümü yapıldığı belirtildi.

Uzmanlar sıcak dava dalgalarının sıklaşması ve yoğunluğunun artmasının küresel ısınmanın işareti olduğunu kaydediyor. Antarktika’da yaşanan sıcak hava dalgasının küresel ısınmanın bir sonucu olup olmadığı konusunda kesin veriler bulunmasa da bölgede sıcaklıklarda bir ilk yaşandı.

EN YÜKSEK SICAKLIK

DW Türkçe’nin aktardığına göre uzmanlar Antarktika’nın doğusunda son günlerde mevsim normallerinin 30 derece üzerinde sıcaklıklar ölçüldüğünü duyurdu. Güney Kutbu’nda, 3 bin metre yükseklikte bulunan araştırma istasyonu Dome Concordia’da uzmanlar geçen Cuma günü eksi 11,5 ile bir rekor sıcaklık ölçümü yapıldığını duyurdu.

Meteo France kuruluşundan meteorolog Etienne Kapikian, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, eksi 11,5’in bu bölgede tüm zamanlarda ölçülmüş en yüksek sıcaklık olduğuna dikkat çekerek, 17 Aralık 2016’da buradaki ısının eksi 13,7; 12 Mart 2013’te de eksi 16 derece olduğunu ifade etti.

Meteo France’dan bir başka uzman Gaetan Heymes de Antarktika’nın doğusundaki bu ılıman havanın buzdan kıta için “tarihi bir olay” olduğunu söylüyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR