Pazar, Mart 5, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemAraç kiralarken dolandırılmayın

Araç kiralarken dolandırılmayın

Günlük araç kiralamak isterken sahte sitelere girenler veya ünlü firmalardan gelmiş gibi görünen e-postalara tıklayanlar, dolandırıcılara paralarını kaptırıyor. Sektör temsilcileri tüketicileri, “Hesaba para gönderin, aracınızı gönderelim diyenlere kanmayın” diye uyardı.

Tatil, seyahat veya acil ihtiyaçlarda oldukça çok tercih edilen günlük araç kiralama hizmeti, tüketicilerin hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Kurumsal oto kiralama şirketleri, hem otomobili hem de sürücüyü güvende tutacak sözleşmeler yapıyor ve iki taraf da güven içinde kiralama işlemini gerçekleştiriyor. Ancak kayıtlı ve kurumsal firmalar yerine merdiven altı işletmelere yönelenler veya internetten ucuz araç kiralama vaatlerine kananlar mağdur oluyor.
 
SAHTE SİTELER
İnternette arama motorunda ilk sayfada çıkan sonuçlardan rastgele birine tıklayanlar, acı tecrübeler yaşayabiliyor. Çünkü dolandırıcılar, kurumsal firmaların internet sitelerini taklit ediyor. Taklit sitelere girip araç kiralamak isteyenler, dolandırıcıların ağına düşüyor.
Ayrıca e-posta kutularına gönderilen sahte bülten veya reklamlara tıklayanlar için de benzeri bir risk bulunuyor. Dolandırıcıların e-postaları üzerinden yetkisiz kişilerin telefon veya whatsapp hatlarına yönlendirilenlerden kiralama ücreti veya peşinat isteniyor. Bu şekilde para gönderenler parasını ve zamanını kaybediyor.
 
MERDİVEN ALTI ÇALIŞANLAR
Diğer bir dolandırıcılık yöntemi de merdiven altı firmalar tarafından uygulanıyor. Kiralama ücreti dışında en başta kredi kartından çektikleri teminat bedelini, ‘araçta hasar var’ bahanesiyle geri vermiyor. Hatta bu merdiven altı firmalardan araç kiralarken senet imzalayanlar, çok daha büyük mali yükümlülük altına giriyor.
 
Konu hakkında hem vatandaşları hem işletmeleri uyaran İstanbul Ticaret Odası Taşıt Kiralama Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi İlhan Yılmaz, bu tür dolandırıcılık olaylarının bayramlar ve tatiller öncesinde arttığına dikkat çekti. Yılmaz, “Genellikle tatiller öncesinde kurulan 2-3 aylık şirketler, kurumsal oto kiralama şirketininkine benzer sahte web sitesi hazırlıyor, farklı adres uzantılarıyla potansiyel müşterileri aldatıyor” dedi.

HERKESİ ETKİLİYOR
Bu olayların, tüketicileri mağdur ettiği kadar sektördeki kurumsal firmaları da olumsuz etkilediğini belirten Yılmaz, araç kiralamayı düşünen tüketicilere şu uyarılarda bulundu: “Bu tür dolandırıcılar, piyasa fiyatının yarısına ya da daha cazip ücretler sunarak, erken rezervasyon veya günlük kampanya vaatleri ile tüketiciyi aldatıyor. Tüketiciler çok ucuz fiyatlarla ve erken ödeme kampanyası adı altında cazip fiyatlar ile araç kiralama hizmeti verenlere itibar etmesinler. Ödeme yapmadan önce kiraladıkları firmanın gerçekten adı geçen firma olup olmadığını kontrol etsinler.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR