Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilAraştırma: Düşük elektrik faturası için laptopunuzu ve modeminizi fişten çıkartın

Araştırma: Düşük elektrik faturası için laptopunuzu ve modeminizi fişten çıkartın

İngiltere’de yapılan bir araştırma vampir cihazların hanelerdeki elektrik tüketimini yüzde 20 artırdığını ortaya koydu. Akıllı hoparlörler, laptoplar ve modemlerin fişini çekmek enerji fiyatlarını düşürmenin en kolay yolları arasında yer alıyor.

Türkiye’de elektriğe yapılan fahiş zamlardan sonra gelen yüksek faturalara tepkiler devam ederken, vatandaşlar enerji fiyatlarını düşürmek için tasarruf yapmaya çalışıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma vampir cihazların hanelerdeki elektrik tüketimini yüzde 20 artırdığını ortaya koydu.

Enerji şirketi British Gas’ın yaptığı araştırmaya göre vampir cihazların fişini çekmek, enerji fiyatlarını düşürmenin en kolay yolları arasında yer alıyor.

ORTALAMA İKİ AYLIK FATURA

Araştırmaya göre ülke genelinde her yıl 2,2 milyar sterlinlik elektrik sadece bu cihazlar tarafından harcanıyor. Bu da hane başına 147 sterlin, yani İngiltere’de ortalama iki aylık elektrik faturası demek.

Bu “vampir cihazlar” arasında akıllı hoparlörler, laptoplar ve modemler de bulunuyor. Televizyonu prize takmak yerine uzaktan kumandayla açma konforunun İngiltere’deki yıllık bedeli 24 sterlin.

AKILLI PRİZLERE GEÇİN

British Gas enerji uzmanı Marc Robson, elektronik cihazları açma-kapama düğmesi olan bir çoklu prize bağlayarak kullanmayı veya akıllı prizlere geçmeyi tavsiye ediyor.

Robson, elektrik tasarrufu için şu yöntemleri öneriyor:

”Akıllı prizlerde tüm elektrik akışını cep telefonundan görebiliyorsunuz. Geceleri kullanmadığınız cihazları bekleme moduna almak yerine elektrik akışını kesin. Cep telefonunuzu veya laptopunuzu ihtiyacınızdan fazla şarj etmeyin. Cihazlarınız şarj olur olmaz kablosunu çekme alışkanlığı edinin. Bu yalnızca elektrik tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda pil ömrünüzü de uzatır.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR