Çarşamba, Mart 1, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret 2022 zammı için net ve brüt rakamlar!

Asgari Ücret 2022 zammı için net ve brüt rakamlar!

Asgari Ücret maaşı ve AGİ yeni yılda ne kadar, kaç TL olacak?

Asgari ücret için yapılacak zam miktarı milyonlarca kişi tarafından heyecanla bekleniyor. 1 Aralık’ta gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı öncesi son dakika gelişmeleri yaşanıyor. AGİ ve Asgari Ücret ne kadar, kaç TL olacak sorusu da gündemin en önemli maddeleri arasında yer alıyor. Hem Başkan Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari ücret 2022 maaş zammı için önemli açıklamalar yaparken yeni yılda uygulanacak zam için tahmini rakamlar da belli oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık’ta toplanıyor. 2022 Asgari ücret zammının görüşüleceği toplantı öncesi konuyla ilgili son dakika gelişmeleri de yakından takip ediliyor. AGİ ve Asgari Ücret ne kadar, kaç TL olacak sorusu da gündemin en önemli maddeleri arasında bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari ücrette yaşanan artışın toplumu tatmin edecek bir rakam olacağına inandığını söylerken, Aralık ayının ilk iki haftasında rakamların netleşeceğini de sözlerine ekledi. İşte, Asgari Ücret 2022 için brüt ve net tahmini rakamlar

ASGARİ ÜCRET 2022 MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

1 Aralık’ta Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor. Bu önemli toplantı öncesi ise yeni asgari ücret için net ve brüt tahminler şöyle;

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 1 Aralık’ta yapılacağını duyurdu. Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inandığını bir kez daha yineleyen Bilgin, “Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız” dedi.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu. Bilgin, 2022 asgari ücret zam oranının kısa sürede belirleneceğini belirtmişti. Bilgin, “Aralık sonuna bırakmadan, 1-2 hafta içinde hemen açıklayacağız” demişti.

Asgari ücrette beklentinin 3500-4000 TL arasında olduğunu aktaran Güngör, “Hükümetin de bu yönde bir tavrı var. Geçen sene yüzde 21.56’lık bir artış vardı.

Buna göre hesaplayınca aşağı yukarı yüzde 30-35 bir zam bekleniyor. Vatandaşın tahminlerinin gerçeklik payı yüksek. Vatandaşı enflasyonun altında ezdirmemek için büyük bir beklenti oluştu. İşverenlerde bunu kabul etti.

Yüzde 25’lik zamma göre brüt asgari ücretin 4.471 liraya net asgari ücretin de 3.532 liraya, yüzde 30’luk zamma göre brüt asgari ücretin 4.650 liraya, net asgari ücretin de 3.673 liraya çıkması bekleniyor. Her iki oran dikkate alındığında asgari ücretin 3.500 ile 3.750 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR