Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemAvrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusunda Türkler ilk 5’e girdi

Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusunda Türkler ilk 5’e girdi

Koronavirüs salgını sonrası Avrupa ülkelerine gelen sığınma talepleri, 2021 yılında yüzde 28 artış gösterdi. Eurostat’ın verilerine göre, 2021 yılında en fazla iltica başvurusu yapanlar arasında Türk vatandaşları da var.

Baskıcı rejimler, savaşlar, bazı ülkelerde yaşanan iç çatışmalar ve ekonomik sorunlar yüz binlerce insanın gelişmiş ülkelere iltica etmesine neden oluyor. Peki, Avrupa ülkelerine sığınan kişi sayısı kaç? Türkiye’den kaç kişi Avrupa ülkelerine sığındı? En fazla hangi ülkenin vatandaşları sığınma talebinde bulundu?

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, 2021 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine iltica talebinde bulunanların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 28 oranında arttı. Koronavirüs salgını sürecinde iltica başvurularında belirgin bir düşüş yaşanırken, kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte, sığınma başvurunda bulunanların sayısı da artış gösterdi. Eurostat’a göre, AB ülkelerine 2021 yılında iltica başvurusunda bulunanların sayısı 535 bin 45 olarak açıklandı. En fazla başvuruda bulunan milliyetler arasında Türkiye de yer alıyor.

TÜRKLER İLTİCA BAŞVURUSUNDA İLK 5’TE: ZİRVE SURİYELİLERİN

Eurostat’ın verilerine göre, AB ülkelerine 2021 yılında en fazla iltica başvurusunda bulunan milliyet Suriye oldu. Ülkelerinde yaşanan iç savaşın ardından başka ülkere sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2021 yılında AB ülkelerine iltica başvurusunda bulunan Suriye vatandaşlarının sayısı 98 bin 320 olarak açıklandı. Bu alanda Suriyelilerin ardından Afganistan vatandaşları geldi. Taliban’ın ülkelerini ele geçirmesinin ardından göç akımının başladığı Afganistan’da 2021 yılında AB ülkelerine sığınan kişilerin sayısı 83 bin 520 olarak açıklandı.

Türkiye’de uzun yıllardır yaşanan siyasi istikrarsızlık, özgürlüklerin gerilemesi, gelir eşitsizliğinin artması ve ekonomik krizin etkisini hissettirmesiyle birlikte, ülkeden göç edenlerin sayısı istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Eurostat’ın verilerine göre, 2021 yılında AB ülkelerinde 2021 yılında iltica bvaşvurusunda bulunan Türklerin sayısı 20 bin 310 olarak açıklandı. Türkiye, bu alanda bütün Afrika ülkelerini geride bıraktı.

Savaşın içerisinde olan Rusya ve Ukrayna vatandaşları da 2021 yılında AB ülkelerine sığınma talebinde üst sıralarda yer alıyor. Savaş sonrası milyonlarca Ukraynalı ülkelerini terk ederken, 2021 yılında sadece 5 bin 355 Ukrayna vatandaşı AB ülkelerine iltica talebinde bulunmuştu. Söz konusu senede 4 bin 370 Rus vatandaşı iltica talebinde bulundu.

TÜRKLERİN TERCİHİ ALMANYA

Türk vatandaşlarının en fazla iltica başvurusunda bulunduğu ülke Almanya oldu. Türk nüfusunun Avrupa’da en yoğun olduğu ülke olan Almanya’ya Türkiye’den göç akımı devam ediyor. Eurostat’a göre, 2021 yılında Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı 7 bin 65 oldu. Bu alanda Almanya’nın ardından en sık tercih edilen ikinci ülke Fransa oldu. Fransa’ya 2021 yılında sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı 4 bin 965 oldu. Türk vatandaşlarının en fazla iltica başvurusunda bulunduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Hollanda (2 bin 465 kişi), İsviçre (2 bin 245 kişi), Yunanistan (bin 910 kişi) ve Avusturya (860 kişi).

Türklerin en az başvuruda bulunduğu ülke ise Letonya ve Malta oldu. 2021 yılında sadece 5 Türk vatandaşı Letonya ve Malta’ya sığınma talebinde bulundu. Estonya ve Slovakya’ya 10 Türk vatandaşı sığınma talebinde bulunurken, İrlanda’ya ise sadece 15 kişi başvuru yaptı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR