Çarşamba, Mart 8, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiBaşkan Erdoğan konuştu: Döviz kuru ve altın fiyatları çakıldı!

Başkan Erdoğan konuştu: Döviz kuru ve altın fiyatları çakıldı!

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalar altın ve döviz piyasalarında etkisini gösterdi. Dolar, Euro ve altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hemen ardından döviz ve altın piyasalarında şok düşüşler yaşandı. Açıklamalar öncesinde 18.3674’ten işlem gören Dolar/TL hızla düşmeye başladı. Dolar; bugün 12 TL’nin altına kadar gerileyerek, 11.09 seviyesini gördü. 20 liraya ulaşan Euro/TL kuru da 12.60’a kadar indi. Bin TL’yi aşan gram altın fiyatları da 714 TL seviyesine geriledi. Vatandaşların, Başkan Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında akşam saatlerinde 1 milyar dolar bozdurdukları öğrenildi.

Başkan Erdoğan’ın öne çıkan konuşma detayları:

“İnsanlarımız, bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak.

Ayrıca TL varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘Kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.”

İHRACATÇIYA KOLAYLIK

Bir müjdemiz de ihracatçılarımıza var. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. Bu işlem sonunda ortaya çıkabilecek kur farkı ise TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30’a çıkartıyoruz.

Devlet iç borçlanma senetlerine talebi artırmak için buradaki stopajı yüzde sıfıra indiriyoruz. Kurum kazançları üzerindeki vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek ve yatırımı teşvik etmek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde bir puanlık indirim planlıyoruz. Katma Değer Vergisi’ni etkinliği, adaleti ve basitleştirmeyi sağlamak amacıyla yeniden düzenliyoruz.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ ÜZERİNDEKİ STOPAJI YÜZDE 10’A İNDİRİYORUZ

Kar payı üzerinden yapılan vergilendirme ve bu gelirin beyanı yatırımcılar açısından caydırıcı bir mahiyet arz eder hale gelmiştir. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indiriyoruz.

KİT’lerden elde edilen ve bütçeye aktarılan gelir paylarına endeksli kamu borçlanma senetleri çıkartılarak yatırımcıların Türk Lirası bazlı varlıklara yönelimi teşvik edilecektir.

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin ton altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla birlikte yeni araçlar geliştirilecektir.

Kamu bankalarının toplam kredilerinin belli bir oranını şeffaf şekilde her yıl ilan edilecek öncelikli sektörlere kullandırmasını sağlayacak bir yapı kurulacaktır.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR