Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMali TakvimBorç yapılandırma ödemelerinde son gün 1 Kasım 2021 Pazartesi

Borç yapılandırma ödemelerinde son gün 1 Kasım 2021 Pazartesi

Vergi mükelleflerini yakından ilgilendiren yapılandırma ödemelerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili sorular internette en çok arananların arasında yer alıyor. Özellikle yapılandırma ödemelerinin son günü ile alakalı olarak mükelleflerin kafası oldukça karışık. Borç yapılandırmalarında son gün ne zaman?

En son çıkan ve Haziran ayında yürürlüğe konan 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen başvuru süresi 30 Eylül 2021’de sona ermişti.

Bu kapsamda yapılandırma için başvuran vergi mükellefleri internetten ve vergi daireleri aracılığıyla başvura bulunmuşlardır. Kapsam dahilinde daha önceki yapılandırmalara başvurmuş ancak faydalanamayıp yapılandırması bozulanlar ile herhangi bir sebeple daha önce başvuramayanlarda başvurmuş ve Türkiye genelinde Maliye Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 5 milyon 804 bin 861 mükellef bu yapılandırmadan faydalanmak amacıyla başvuru bulunmuştu.

İşte o yapılandırmalar için en önemli nokta

7326 sayılı Kanundan yararlanabilmek için yapılandırılan borcunuza ilişkin İLK İKİ TAKSİTİN SÜRESİNDE ÖDENMESİ şarttır.

7326 Sayılı Kanunla belirtilen peşin veya taksitli ödemeler için ilk taksit ödemeleri için son gün, 31 Ekim 2021 tarihiydi. Ancak bu tarihin hafta sonu tatiline rastlamasından kaynaklı son gün 1 Kasım Pazartesi mesai saati bitimi olarak belirlendi. İkinci taksit ödemeleri için ise son gün 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile yapılandırmadan faydalanan mükelleflerin borçlarının ilk taksidini veya peşin (defaten) ödemeleri için tanınan süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre, gerek vergi daireleri yoluyla grekse de internet üzerinden yapılan başvurularda borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini veya peşin ödemeyi tercih etmeleri halinde defaten yapılacak ödemelerin en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

Buna karşın SGK’ya olan borçların yapılandırmasında ise ilk taksit son ödeme günü 30 Kasım 2021’da gerçekleşecektir.

Borçlarını peşin ödeyeceklere ek avantajlar

Yapılandırmadan faydalanan mükelleflerin borçlarını peşin olarak (defaten kapama) 1 Kasım 2021’e kadar ödemeleri durumunda, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacaktır.

Yapılandır borç ödemeleri, kredi kartı, banka kartı, interaktif vergi dairesinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir.

4420 sayılı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri 1 ay uzatılmış ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme sürelerinde değişiklik yapılamamıştı. Bu nedenle borçlarını yapılandıran mükelleflerin taksit ödeme sürelerine dikkat etmesi önem arz etmektedir.

SGK, Bağ-Kur Primleri, Matraf Artırım Ödemeleri

Ayrıca SGK primleri, Bağ-Kur primleri ve matrah artırımına bağlı ödemeler için de son gün 30 Ekim 2021 tarihiydi. Ancak bu tarihin hafta sonu tatiline denk gelmesi nedeniyle bu ödemeler içinde son ödeme tarihi 1 Kasım 2021 Pazartesi olarak belirenmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yapılan tatil ve ardından gelen hafta sonu tatili ile birleşerek 3 buçuk günlük tatilin ardından yoğun bir pazartesi yaşanan ülkemizde bir de ödemeler için son gün olması sebebiyle özellikle bankalarda yoğunluk olacağını mükelleflerimize hatırlatmak istiyoruz.

Yaşanacak yoğunluktan mağduriyet yaşamamanız için lütfen ödeme sürelerine ve yoğunluktaki işlem süreleri ile olası sistem arızalarını göz önüne alarak vakitlice ödemelerinizi yapmanızda fayda olacağı düşüncesindeyiz.

Sağlıklı ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR