Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaCovid-19 GünlüğüBritanya'da yeni Covid varyantı tespit edildi; DSÖ, "Daha bulaşıcı" dedi

Britanya’da yeni Covid varyantı tespit edildi; DSÖ, “Daha bulaşıcı” dedi

Britanya, XE mutasyonunun ilk olarak 19 Ocak’ta tespit edildiğini ve şu ana kadar 637 vaka kaydedildiğini aktardı

Britanya’da yeni bir Covid-19 varyantı tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü, XE ismindeki mutasyonun bu zamana kadarki tüm varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

NDTV’de yer alan habere göre, XE isimli yeni varyant, Omicron’un mutasyonu olan BA1 ve BA.2’nin birleşiminden oluşuyor. Varyantların birleşimi, bir hastanın birden fazla varyantla aynı anda enfekte olmasıyla meydana geliyor. British Medical Journal’a yazan Britanyalı uzmanlar, varyantların çoğalırken genetik materyallerinin karıştığı ve yeni bir mutasyonu oluşturduğunu aktarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, XE isimli yeni mutasyonun, Omicron’un daha bulaşıcı olduğu bilinen BA.2 alt varyantından yüzde 10 daha bulaşıcı olduğunu açıkladı.

Britanya, XE mutasyonunun ilk olarak 19 Ocak’ta tespit edildiğini ve şu ana kadar 637 vaka kaydedildiğini aktardı.

Covid salgınında dünyanın dört bir yanında önlemler kaldırılırken Omicron ve alt varyantları nedeniyle vakalar da artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı: ‘Böcekler bir sonraki salgını tetikleyebilir’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), böcek kaynaklı virüslerin bir sonraki salgını tetikleyebileceğini belirterek, “riskin arttığına dair sinyallerin” olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsten sonraki küresel salgının böceklerden bulaşan virüsler olabileceği konusunda bir uyarıda bulundu.

Zika, Deng Humması, sarıhumma gibi böcek kaynaklı arbovirüsleri işaret eden DSÖ, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşayan yaklaşık dört milyar insanın bulunduğunu belirtti. 

DSÖ Küresel Bulaşıcı Hastalıklar Hazırlık Ekibi direktörü Dr. Sylvie Briand, “İki yıl boyunca Covid-19 salgınından geçtik ve bu tür etkili olaylara hazırlıksız olmanın neye mal olduğunu zor yollarla öğrendik,” şeklinde konuştu.

‘RİSKİN ARTTIĞINA DAİR SİNYALLER VAR’

DSÖ Küresel Arbovirüs İnisiyatifi’nin açılışında dün konuşan Briand, “Bir sonraki salgın, çok büyük bir ihtimalle, yeni bir arbovirüs sebebiyle çıkabilir. Ayrıca riskin arttığına dair bazı sinyaller var,” dedi.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan da konu ile ilgili konuşarak, bu hastalıkların araştırılması gerektiğini söyledi. “Bu hastalıkların her biri ile ilgili, takip etme, araştırma ve geliştirme alanlarında, farklı kazanımlar elde edildi. Elimizdeki gereçleri acilen tekrar değerlendirmemiz gerekiyor,” şeklinde konuştu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR