Salı, Ağustos 9, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSGKÇalışan SGKCovid-19 Aşısı Olmayan Personel Tazminatsız Olarak İşten Çıkarılabilir Mi?

Covid-19 Aşısı Olmayan Personel Tazminatsız Olarak İşten Çıkarılabilir Mi?

Mimarlık ofisi olan bir mükellefimin personeli Covid-19 aşısı olmayı reddediyor. Mükellefim’de personelinden her hafta için PCR Testi istiyor. Personeli PCR testi yapmayı kabul ediyor fakat ücretini mükellefimden talep ediyor. Ücret ödemeyi de mükellefim kabul etmiyor. Personel 4 yıllık mimar ve ücreti de yüksek. 

1-) Böyle bir itilaflı durumda işverenin işçiyi tazminatsız işten çıkarma hakkı var mıdır? 

2-) Böyle bir durumda nasıl bir uygulama yapmayı tavsiye edersiniz?

1.İşçinin iş hayatındaki yükümlülükleri açısından ele alındığında ise 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çalışanların yükümlülüklerini 19. Madde ‘de düzenlemiştir. 

Maddeye göre:” Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin ve hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdür.” 

Dolayısıyla Covid-19 tedbirleri kapsamında aşı olmayan işçi aynı zamanda iş sağlığını da tehlikeye düşürmeme yükümlülüğünü ihlal etmiş de kabul edilebilir. İşverenin iş hayatında sağlık ve güvenliğin korunmasıyla ilgili yükümlülüğü ve bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir amaçlı geçerli fesih hakkı bir arada değerlendirildiğinde; işçinin Covid-19’a karşı gerekli tedbirleri almaması, dolayısıyla diğer çalışanlar açısından tehlike oluşturması işveren için geçerli fesih nedeni oluşturacak; işçinin işverene karşı işe iade davası açma yolu kapanmış olacaktır. Ancak söz konusu fesih işverene haklı nedenle fesih hakkı tanıyıp tanımayacağına yargı karar verecek olup işin sonunda işverenin tazminat da ödemesi gerekebilir. 

2.Konu ile ilgili Çalışma Bakanlığı’nın çalışması var. Aşı olmayan işçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle feshi diye. Bakanlık alan daraltması yapıp alışveriş merkezleri toplu taşımalara aşı olmadan kullanamayacağını düzenledi. Şimdi sıra aşı olmayan işçinin işten çıkarılması beklenilmektedir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR