Çarşamba, Mart 1, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündem“Devlet iflas etti, zarar bankalardaki mevduattan karşılanacak”

“Devlet iflas etti, zarar bankalardaki mevduattan karşılanacak”

Merkez Bankası’nda döviz kalmadı. Krizden önce yaklaşık 440 dolar civarında olan asgari ücret, 30 doların altına kadar düştü. Lübnan devleti iflasını ilan etti.

Lübnan Başbakan Yardımcısı Saade eş-Şami, yıllardır ekonomik krizle boğuşan ülkede devletin iflas ettiğini söyledi.

Aynı zamanda Lübnan hükûmeti namına Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri sürdüren heyetin başında bulunan Şami, katıldığı bir televizyon programında ülkenin ekonomik durumu hakkında çarpıcı beyanlarda bulundu.

“MAALESEF MERKEZ BANKASI GİBİ DEVLET DE İFLAS ETTİ”

Lübnan’da 2019’dan beri devam eden ekonomik krizin ortaya çıkardığı finansal tabloya değinen Şami, “Maalesef Merkez Bankası gibi devlet de iflas etti. Meydana gelen zararı en az şekilde halka yansıtmaya çalışacağız. Devlet, Merkez Bankası, bankalar ve mevduat hesapları arasında zarar paylaşımı olacaktır.” dedi.

IMF ile müzakerelerde büyük ilerleme kaydettiklerini aktaran Şami, çeşitli konularda müzekerilerin sürdüğünü ve yakında bir anlaşma varmayı umduklarını belirtti.

Lübnan, özellikle 2019’dan bu yana ciddi bir ekonomik krizle mücadele ediyor. Merkez Bankası’ndaki dolar likidite krizi ve döviz rezervlerinin erimesi, ülkede başka ciddi krizlerin de patlak vermesine yol açtı.

ASGARİ ÜCRET 30 DOLARIN ALTINA İNDİ

Ekonomik krizden önce yaklaşık 440 dolar civarında olan asgari ücret, Lübnan lirasındaki değer kaybı nedeniyle 30 doların altına kadar düştü.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 1 Temmuz 2021’de yayımladığı değerlendirme raporunda, hayat şartlarının 1975-1990 yıllarındaki iç savaş döneminden bile daha kötü olduğu vurgulanmıştı.

Lübnan hükûmeti, 2021 yılı aralık ayında yolsuzluk, mali kaynakların kötü kullanılması ve likidite krizi sebebiyle finansal sistemdeki kaybın 66 milyar dolar olduğunu bildirmişti.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu ay yayımladığı rapora göre, Lübnan halkının yüzde 80’i açlık sınırında yaşıyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR