Çarşamba, Şubat 22, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaTeşvikDevlet TeşvikleriDevletten Gençlere Esnek Çalışma, Patronlara Ücret Desteği

Devletten Gençlere Esnek Çalışma, Patronlara Ücret Desteği

Ulusal Genç İstihdam Stratejisi’ne göre stajın uzatılması-kısmi çalışma gibi esnek çalışma yöntemleriyle genç işsizliğinin 2023’te yüzde 17.8’e düşürülmesi hedeflendi. Ücretler ise devlet kasasından.

Ulusal Genç İstihdam Stratejisi’ne göre stajın uzatılması ve kısmi çalışma gibi esnek çalışma yöntemleriyle genç işsizliğinin 2023 yılında yüzde 17.8’e düşürülmesi hedefleniyor. İktidarın “Bu yükü üstleniyoruz” dediği teşvikler sonucunda, işsizlik fonunun üçte biri 2 yılda eridi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Ulusal Genç İstihdam Stratejisi’ne (2021-2023) göre her dört gençten birinin işsiz olduğu Türkiye’de, genç işsizliğinin 2023 yılında yüzde 17.8’e düşürülmesi hedefleniyor. Gençlerin iş gücüne katılımına ilişkin hazırlıklar arasında mesleki eğitimin işverenlerin ihtiyacına göre şekillendirilmesi, uzun staj ve kısmi çalışma gibi esnek çalışma biçimlerinin getirilmesi ile mesleki eğitim alan gençlerin istihdamında ücretin patron tarafından değil devlet tarafından ödenmesi bulunuyor.

Buna göre otomotiv sanayinin yoğunlaştığı illerde, nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla mesleki ve teknik anadolu liselerinde otomotiv sektörüyle ilgili alanların açılması, kapasitelerinin geliştirilmesi planlıyor. Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara, İzmir, Aksaray, Adana gibi illerin sıralandığı plan, aslında birçok meslek lisesinde uygulanıyordu.

UZUN STAJ VEYA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

Ayrıca öğrencilere uzun dönem staj ve yarı zamanlı istihdam imkanı sağlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Böylece staj dönemi uzatılarak gençlerin daha uzun süreler düşük ücretlerle çalışması veya yarı zamanlı çalışmayla işsizliğin rakamlarının biraz düşürülmesi amaçlanıyor.

GENÇLERE İŞSİZLİK VAADİ

Başta metal sektöründe olmak üzere patronların ihtiyaçlarına uygun iş gücü yetişmesini öngören programın hedefleri arasında esnek çalışmanın yaygınlaşması bulunuyor. Genç işsizliğindeki rakamların düşürülmesi hedefleniyor. Ancak programda genç işsizliğinin yüzde 17’den düşük olmayacağı da itiraf edilmiş oluyor. Zira programın hedefinde 2020 itibarıyla yüzde 25.3 olan genç işsizlik oranının 2023’te yüzde 17.8, 2020’de yüzde 28.3 olan ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranının 2023’te yüzde 20 düzeyine düşürüleceği ifade ediliyor.

ÜCRETİ PATRONLAR DEĞİL, DEVLET ÖDEYECEK

Bu hafta Meclis Genel Kuruluna gelecek olan vergi paketinde, meslek eğitimi öğrencilerinin ücretinin tamamen devlet tarafından karşılanmasına ilişkin işverenlere teşvik verilmesine ilişkin bir düzenleme olacağı belirtiliyordu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR