Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSağlıkDoğal Ağrı Kesiciler

Doğal Ağrı Kesiciler

Herkesin evinde mutlaka çeşit çeşit ağrı kesici bulunur. Özellikle baş ağrısı gibi günlük yaşamı etkileyecek ağrılara katlanmamak adına kullanılan ağrı kesicilerin az da olsa mutlaka yan etkileri vardır. Aşırı tüketildiklerinde böbrekleri yorarlar. Ağrıları geçirmenin tek yolu ağrı kesici ilaçlar içmek değildir. Doğal yollarla da ağrıların önüne geçmek mümkündür. Baş, mide ve eklem ağrıları gibi çeşitli ağrılara iyi gelecek birçok doğal yöntem vardır. İşte ağrı kesici özelliğiyle bilinen doğal ürünler;

Kırmızı Acı Biber

Muhteşem bir besin kaynağı olan acı biberin içerisinde birçok vitamin bulunur. Özellikle C Vitamini bakımından çok zengin olan biberin birçok rahatsızlığa faydası vardır. Sindirim sistemini rahatlatan, enerji veren ve metabolizmayı uyararak yağ yakımı hızlandıran kırmızı acı biberin içerisinde kapsaisin maddesi bulunur. Kapsaisin maddesi güçlü bir ağrı kesici olduğu için ağrınız olduğunda bir ya da iki adet acı biber tüketmelisiniz.

Anason

Yorgunluk ve stresi azaltmasıyla bilinen anasonun aynı zamanda ağrıları dindiren özelliği de vardır. Özellikle baş ve diş ağrısına çok iyi gelen anasonu ağrınız olduğunda 2 bardak tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

Badem İçi

İdrar yolları iltihabına, böbrek rahatsızlıklarına, baş ağrılarına ve diğer tüm ağrılara çok iyi gelen badem muhteşem bir doğal kaynaktır. Diyet listelerinde de sık sık önerilen bademi gün içerisinde bir ya da iki avuç olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ağrı kesici özelliği yüksek olan badem az düşük kalorili ve besleyici bir besin olduğu için kilo aldırmaz. İçeresinde çok faydalı yağlar barındıran bademi en az haftada 3 gün tüketerek birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Badem aynı zamanda fosfor içerir ve diş sağlığı için çok önemlidir. Beden ve zihni de rahatlatan bademi salata ve yemeklerinize katarak da tüketebilirsiniz.

Bakla

Böbrek sağlığı içi çok önemli bir besin olan baklayı mevsiminde taze olarak tükettiğinizde böbrek ağrılarınızın azaldığını fark edeceksiniz. Bakla aynı zamanda romatizma gibi ciddi ağrılara da iyi gelir.

Biberiye Çayı veya Yağı

Migren tedavisinde sıklıkla kullanılan biberiyenin tüm ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle baş, kas ve eklem ağrılarını azaltan ve gideren biberiye aynı zamanda sinüzit düşmanıdır. Çay olarak veya yağını kullanabileceğiniz biberiyeyi aktarlardan temin edebilirsiniz. Çay olarak tükettiğinizde boğaz ağrınıza iyi gelecektir. Yağ halini ağrı olan bölgeye masaj yaparak sürdüğünüzde ağrınız azalacak veya kaybolacaktır.

Defne Yaprağı

İdrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği yüksektir. Aynı zamanda regl döneminde kanamayı düzenler ve vücudu rahatlatır. Romatizma, baş ağrısı ve kulak ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Aynı zamanda kaynatılan suyu vücudunun ağrıyan bölgelerine sürülebilir.

Elma

Elma meyvesi muhteşem bir antioksidandır. Kanınızı ve böbreklerinizi temizlerken, sindirim sisteminizi rahatlatır. Cildi güzelleştiren elma aynı zamanda baş ağrılarına da iyi gelir.

Güzelavrat Otu

Zehirli bir ottur ve işlemlerden geçmeden tüketilmesi tehlikelidir. Birçok ağrı kesicinin içerisinde güzelavrat otu bulunmaktadır.

Haşhaş

Haşhaş hemen hemen herkesin mutfağında bulunan önemli bir besindir. Sindirim sitemini düzenler ve destekler. Bağırsak iltihaplanmalarına, baş ve mide ağrılarına iyi gelir. Lokal krem şeklinde kullanıldığında eklem ağrılarını geçirir, ödemli bölgelerin şişliğini azaltır. İçerisinde fosfor ve kalsiyum bulunur.

Hayıt Otu

Göğüs ve regl ağrılarına iyi gelir.

Hindistan Cevizi ve Yağı

Böbrek ağrılarına iyi gelen ve böbrek taşlarının düşürülmesini sağlayan Hindistan Cevizini büyük marketlerde bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını eklemlere sürdüğünüzde ağrılarınızı azaltır. Şakaklara masaj halinde sürdüğünüzde ise migren ağrınıza iyi gelir.

Hodan Otu

Güçlü bir ağrı kesici özelliği bulunan Hodan Otu aynı zamanda balgam söktürücü ve öksürük gidericidir.

Kantaron Yağı

Kantaron yağı tam bir cilt dostudur. Cildi yeniler, parlatır ve gerginleştirir. Doğal bir güneş koruyucudur ve güneş yanıklarına iyi gelir. Eklem ağrılarını yatıştırır ve vücudunu dinlendirir. Günde bir tatlı kaşığı tüketildiğinde mide ağrılarına iyi gelir.

Karabaş Otu

Karabaş otu, ağrı kesici ve mikrop yok edicidir. Mide spazmına çok iyi gelen karabaş otunu kaynatarak tüketmelisiniz.

Karabiber

Mide sorunlarına ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Karanfil

Diş ağrılarına iyi gelir.

Kiraz

İçerisinde antosiyanin bulunur ve bu özelliği kimyasal ağrı kesicilerden kat kat daha güçlü olmasını sağlar.

Kuşburnu

Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.

Muz

İshal ve birçok mide problemine de iyi gelen muz aynı zamanda migren ağrılarını da hafifletir.

Nane

Kaynatıp suyunu tüketebileceğiniz nane, baş ağrısı, mide ağrısı ve eklem ağrısı gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Nane Yağı

Sürüldüğü bölgedeki ağrıları dindirir ve rahatlatır.

Papatya

Baş ağrılarına iyi gelir. Kaynatılan suyu zeytinyağı ile karıştırılıp sürüldüğünde bel ve sırt ağrılarını geçirir.

Zencefil

Neredeyse aspirin kadar güçlü bir doğal ağrı kesicidir. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığından korunmak için tüketilmelidir.

Zerdeçal

Bağışıklığı güçlendirir ve anti-kanser özelliği mevcuttur. Grip, nezle gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.

Zeytin

Karaciğer dostudur ve safrayı arttırır. Aynı zamanda karaciğer ağrılarını dindirir.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR