Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiDolar için düğmeye basılacak!

Dolar için düğmeye basılacak!

20 Aralık’ta 18,50 TL’den itibaren planlı ve merkezi satışlar grafiği nasıl altüst ettiyse bu defa da 16,50 TL geçildiğinde aynı şekilde ani satış dalgası ile yatırımcılar şoke edilecek. Konuya yakın bir kaynak, “Erdoğan müjdeyi verdiğinde dövizde sert bir düşüş dalgası başlayacak. Böylece hem müjdenin etki gücü artırılacak hem de değer kazanacak diye döviz alanlar yine ters köşede kalacak.” diyor.

Dolarda yeni bir 20 Aralık senaryosu mu hazırlandı? Ankara’da kapalı kapılar ardında neler konuşuluyor? Kamu bankalarının arka kapı satışları için hangi ülkelerden para getiriliyor?

Yarı serbest yarı sabit (hibrit) kur rejiminde doları önce 13,68 TL altında tutmaya çalışan hükûmet şimdi de “15 TL duvarı yıkılmasın” diye arka kapıdan döviz satışında ısrar ediyor.

Berat Albayrak’ın ekonominin dümenine geçtiği günlerde Hazine’ye paraşütle indirilen “Bizim Çocuklar” Saray’dan gelen talimatları harfiyen yerine getiriyor ve ellerinin altındaki düğmelerin hepsine aynı anda basıyor.

Merkez Bankası’nda (TCMB) tecrübeli ve liyakat sahibi isimler birer birer kapının önüne konulurken, yerlerine getirilen isimlerin Albayrak’ın referansı ile koltuk kapması dikkatten kaçmıyor.

BAHANE ÇOK, MERKEZ BANKASI’NIN İÇİ BOŞALTILIYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) gönderilenlere kadro açmak için yaz aylarına kadar İstanbul’a taşınmayı kabul etmeyenler ya tazminatları ödenerek ya da emekliliğe sevk edilerek gönderiliyor.

“İş bilenin kılıç kuşananın” sözü tarih oldu. İş bilmeyen kim varsa TCMB’ye doldu. Liyakatin hükmü kalmadı.

24 saat usûlü para basılırken, dolarda yeni bir 20 Aralık 2021 hazırlığından bahsediliyor.

Gün ve saati sır gibi saklanan hazırlıklarda sona gelindi. 29 Mart Salı günü doların 14,85 TL’den 14,55 TL’ye kadar hızlı düşüşü yeni 20 Aralık’ın provasıydı. Piyasanın mukavemeti test edildi ve meydanın boş olduğu görüldü.

“20 Aralık-2” senaryosu hakkında sızan ilk bilgiler şöyle: Doların 15,45 TL eşiğini geçmesi hâlinde 16,50-17 TL zirvelerine çok hızlı tırmanmasına göz yumulacak. Merkez Bankası müdahalede bulunmayacak, ekonomi yönetimi olup biteni tribünden seyredecek. Ta ki zirvede şoke edici darbe indirilebilsin.

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERİR VERMEZ DOLARDA DÜĞMEYE BASACAKLAR

20 Aralık’ta 18,50 TL’den itibaren planlı ve merkezi satışlar nasıl grafiği altüst ettiyse bu defa da 16,50 TL geçildiğinde aynı şekilde ani satış dalgası ile yatırımcılar şoke edilecek.

Senaryo ile AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yatında bir müjde vereceğim. Duyunca çok şaşıracaksınız.” sözleri arasında da irtibat olduğu belirtiliyor. Erdoğan’ın doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğalgazda taraf ülkelerle mutabakata varacağı ve Türkiye’nin de projede pay sahibi olacağına dair müjde vereceği iddia ediliyor.

Konuya yakın bir kaynak, “Erdoğan müjdeyi verdiğinde dövizde sert bir düşüş dalgası başlayacak. Böylece hem müjdenin etki gücü artırılacak hem de değer kazanacak diye döviz alanlar yine ters köşede kalacak.” diyor.

Aynı kaynağa göre, müjdeye kadar dövizde herhangi bir yükseliş olmasa da satış için kırmızı düğmeye basılacak ve doların o anda bulunduğu seviyeden en az 1 TL daha aşağı inmesi sağlanacak.

İlk hamleyi “Bizim Çocuklar” diye bilinen nöbetçi döviz bürosu başlatsa da “daha da düşecek” endişesi ile elinde avucunda döviz namına ne varsa satmaya karar veren küçük yatırımcılar kurun düşmesi için Saray’ın yelkenlerini şişirecek.

Böylece turizmden gelecek dövizlerin kasayı girmeye başlayacağı yaz aylarına kadar döviz cephesinde vaziyet idare edilecek. Talimat açık: Seçime kadar dolar olabildiğince aşağıda tutulacak.

İlaveten “dövize endeksli mevduat (DEM)” diye nitelendirilen kur korumalı TL mevduata girmek isteyenler için kur avantajlı bir seviyeye inmiş olacak.

DOLAR 15 TL ALTINDA TUTMAK MÜMKÜN MÜ?

Hem DEM’in çözülmemesi hem de yaz ortasına kadar döviz kurlarını 14-15 civarında tur atmasını sağlamak için yine tehlikeli bir senaryonun filmi çekilecek. Kontrolün kaybedilmesi hâlinde bu filmin sonu çok hazin olabilir.

Kur bir anda 20 TL’nin üzerine bile fırlayabilir. Yatırımcılar üç aydır DEM etrafında yeni statükoyu kabullenmeye başlamışken, bütün sistemi yeni bir girdaba sürükleyecek adımlar atılmamalı.

Katar’dan, Libya’dan, Azerbaycan’dan, hatta Rusya’dan gelen esrarengiz dövizlerle Türkiye düzlüğe çıkamaz.

Yatırımcıların akıl hocası Standard & Poor’s tarafından Türkiye’nin TL cinsi kredi notunun B+ seviyesine indirilmesi hiç sürpriz değil.

Masa başı oyunları ile döviz kurunu düşüreceğini zannedenler, “B+” seviyesinin iki basamak altında temerrüt (iflas) notunun Türkiye’yi beklediğini herhâlde biliyordur.

Kaynak : Turhan Bozkurt

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR