Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiDomatesin tanesi 8 lira

Domatesin tanesi 8 lira

Geçen yıl Ramazan ayında kilosu 8 liraya satılan domates, şu an pazarlarda tanesi 8 TL’ye alıcı bekliyor. Pazarcı esnafı yazın da fiyatların düşmeyeceğini söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yıllık enflasyon oranını yüzde 61 olarak açıklasa da hem vatandaşın hem de esnafın hissettiği enflasyon oranı daha yüksek. Öyle ki geçen sene Ramazan ayında pazarda kilosu 8 lira olan domatesin bu sene sadece tanesi 8 lira. 30 yıllık pazarcı Zarif Kesiciler ise kendilerine yansıyan enflasyonun yüzde 200 olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlar, ‘yaz gelince her şey ucuz olacak’ diye düşünmesinler. Bu koşullarda artık o ucuzluğu göremeyeceğiz” diyor.

ANKA Ajansı’ndaki habere göre; vatandaş sebze ve alışverişini ya yarım kilo ya da tane olarak alıyor. Çünkü Ankara’nın Yenimahalle’deki en ucuz semt pazarlarından birinde bile domatesin kilosu 20-25 TL arasında değişiyor. Salatalık 15 TL. Biber 20 TL. vatandaş tane almak isterse eğer bir tane domates 8 lira; bir salatalık 2,5 lira, üç tane biber de 2,5 lira.

‘BİZE YANSIYAN FİYATLARA GÖRE YÜZDE 200’

30 yıldır Ankara’da pazarcılık yapan Zarif Kesiciler, domatesin kilosunun 25 TL olmasının kendilerine faydası olmadığını aksine ürün satamadıklarından şikayetçi: “Mevcut ekonomik krizin derinleşmesinden dolayı fiyatlar çok yüksek, işlerimiz çok kötü. Mal alıp satamıyoruz. Türkiye de her şey pahalılaşmış ama alım gücü yerinde duruyor. Bugünkü koşullarda 5-6 bin lira maaş alan vatandaşın bu pazarda alışveriş yapma şansı yoktur. Enflasyon yüzde 62 filan değil, bize yansıyan fiyatlara göre yüzde 200.”

‘GEÇEN SENE DOMATESİN EN YÜKSEK FİYATI 8-10 LİRAYDI’

Kesiciler geçen yıl Ramazan ayında domatesin en yüksek fiyatının 8-10 TL arasında olduğunu hatırlatırken, “Bugün vatandaşın pazarda 100-200 lirayla alışveriş yapma şansı yok. İyi bir pazar alışverişi ‘bin liraya’ mal olur. Uzun yıllardır bu işi yapmamıza rağmen son üç aydır derin krizden dolayı hiçbir pazarcı para kazanamıyor. Satamıyorum” diyor. Kesiciler, veresiye ürün aldıklarından borcu da ödemeyip komisyoncuya sürekli borçlandıklarını aktarıyor.

‘PAZARCILAR İŞİ BIRAKIYOR’

Birçok pazarcının işi bıraktığını, pazar tezgahlarını satılığa çıkardığını söyleyen Kesiciler, sözlerine şöyle devam ediyor: “Maaşlı iş arıyorlar, yurtdışına gidenler var. İnşaatlarda çalışmak için Fransa’ya giden birçok arkadaşımız oldu. Bizim yaşımız geçti. İmkan bulsak biz de yurt dışını düşünürdük. Hiç yerine gidip para vermeden, bugün bir ürün 5 liraya mal oluyor. Geçen sene mazot 8 lirayken bugün 22 lira. Niğde’ye bir kamyon nakliyesine 3 bin lira para veriyorduk şu anda 10 bin lira veriyoruz. Nakliyeci arkadaşlarımızı memnun edemiyoruz. Çünkü mazotun yetmediğini söylüyorlar. Bugün üretilen ürünlerin ana maddeleri gübre, işçilik, mazot, elektrik pahalı o yüzden ürünler pahalı olmak zorunda. Şunu düşünmesin vatandaşlar yaz gelince her şey ucuz olacak’ diye düşünmesinler artık o ucuzluğu göremeyeceğiz bu koşullarda. Bunun değişmesi için alım gücünün yükselmesi lazım.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR