Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaVergiDöviz İşlemlerinde Kimlik Tespiti Uygulamasında İşlem Limiti Belirlendi

Döviz İşlemlerinde Kimlik Tespiti Uygulamasında İşlem Limiti Belirlendi

Kimlikle dolar alma tartışmasına bakanlıktan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı Türk Lirası olarak belirlendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de yapılan düzenleme yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’in 18’inci maddesinin 7’nci fıkrasında yer alan ’mevcut ortaklar dışında kişilere’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Aynı tebliğin 20’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında yer alan ’tüm işlemlerde’ ibaresi yerine ’100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için’ ibaresi getirildi. Böylelikle Döviz işlemlerinde uygulanan kimlik tespiti esnetilerek, 100 Dolar ve üzeri işlemler için uygulanacağı duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımında kimlik tespitini zorunlu hale getiren düzenleme değişikliyle ilgili açıklama yaptı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Söz konusu değişiklikte “işlem limitlerini belirlemeye” ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir.

Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir.

Döviz İşlemlerinde Kimlik Tespiti Uygulamasında İşlem Limiti Belirlendi

VERGİ SİRKÜLERİ

NO: 2021/142

KONU: Döviz İşlemlerinde Kimlik Tespiti Uygulamasında İşlem Limiti Belirlendi

18/11/2021 tarihli ve 31663 sayılı Resmi Gazete’de “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/64)” yayımlandı.

Hatırlanacağı üzere, 12.10.2021 R.G. tarihli 2021-32/62 Sayılı Tebliğ ile döviz bürolarına (yetkili müesseseler), gerçekleştirdikleri tüm işlemlerde müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını müşteriden temin ederek her bir işlem itibarıyla kayıt altına alma zorunluluğu getirilmişti.

Bu defa, 2021-32/64 Sayılı Tebliğin;

  • 3 üncü maddesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığına Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğde  işlem limitlerini belirleme yetkisi verilmiş,
  • 2 nci maddesi ile döviz bürolarının T.C. Kimlik Numarası temin ettikleri işlemlere, “100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler” sınırı getirilmiştir.

Buna göre, döviz büroları (yetkili müesseseler), 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemlerde müşterinin T.C. Kimlik Numarasını temin ederek her bir işlem itibarıyla kayıt altına alacaklardır.

Söz konusu düzenleme 18/11/2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığından:

TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN

TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2018-32/45)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2021-32/64)

MADDE 1 – 30/1/2018 tarihli ve 30317 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma

Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’in 18 inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “mevcut ortaklar dışında kişilere” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 20 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan “tüm işlemlerde” ibaresi “100 ABD

Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Aynı Tebliğin 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “zorunlu halleri değerlendirmeye,”

ibaresinden sonra gelmek üzere “işlem limitlerini belirlemeye,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 4 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR