Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMali TakvimDöviz kazancında sıfır vergi için son 1 gün

Döviz kazancında sıfır vergi için son 1 gün

Kur korumalı mevduat (KKM) hesabına geçişte vergi muafiyetinden faydalanmak isteyen şirketler için son tarih 17 Şubat 2022.

Şirketlerin 2021 yılının son üç aylık döneminde döviz tasarruflarından elde ettikleri kur farkı geliri Kurumlar Vergisi muaf tutuldu. Söz konusu teşvikten faydalanmak için son teslim tarihi 17 Şubat olan Geçici Vergi Beyannamesi’ne kadar dövizden kur korumalı TL hesaba dönüş yapılması gerekiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre 2021 yıl sonu itibarıyla döviz mevduatının şirketlerin TL ve döviz toplam mevduatı içindeki payı yüzde 66,8 seviyesindeydi.

DÖVİZ ENDEKSLİ MEVDUATA GEÇİŞ HIZLANDI

“Tüzel kişiler” diye bilinen şirket, holding, banka, sendika, vakıf ve derneklerin döviz mevduatı 89,1 milyar dolardan 82,8 milyar dolara geriledi. Şirketlerin döviz mevduatının payı yüzde 62,6’ya indi.

Son iki haftada ise döviz mevduatından dönüşümün hızlandığı dile getiriliyor. BDDK’nın günlük verilerine göre de resmi, ticari ve diğer kurumların döviz mevduatının büyüklüğü 8 Şubat itibarıyla 87 milyar 457 milyon dolara gerilemiş durumda.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR