Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiDövizde yeni yasak şoku

Dövizde yeni yasak şoku

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu döviz piyasalarına doğrudan müdahale etti. Bankalar döviz alım-satışı yapılan Foreks ekranlarını müşteriye kapatacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 19 Nisan 2022 tarihinde “döviz ile ödeme yasağı” kararı alması piyasaları altüst ederken, bu defa internet vasıtasıyla döviz alımına ve satışına yasak geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Uygulama 1 Daire Başkanlığı, Foreks (FX) başta olmak üzere farklı platformlarda döviz işlemlerine son verilmesi için bankalara talimat verdi.

28 Nisan 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, bankaların müşterileri döviz alım-satım işlemlerini bundan böyle şubelerde ve sadece mobil bankacılık uygulamalarında yapabilecek.

BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Erişen imzalı karar dün akşam saatlerinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne (TKBB) tebliğ edildi.

Her iki kuruluş kararı üyelerine iletirken, sosyal medyada “Oldu olacak döviz büroları da kapatılsın.” eleştirileri dikkati çekti.

KREDİ İLE DÖVİZ ALANLAR YAKIN TAKİPTE

Kararda, “Tüm müşterilerin direkt erişiminde olan yabancı para (YP) işlem platformlarından yeni işlem yapılmaması, limit belirlemelerinin gözden geçirilmesi, müşteri memnuniyetinin sürekliliğinin sağlanması bakımından YP işlem taleplerinin şubeler, hazine birimleri, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekli görülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

BDDK yetkilileri, bankaların mevcut kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasının sağlanması için böyle bir karar alındığını belirtti.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR