Perşembe, Ağustos 11, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilDünya Mutluluk Raporu 2022 yayınlandı. Peki, dünyanın en mutlu ülkesi hangisi? Türkiye’de...

Dünya Mutluluk Raporu 2022 yayınlandı. Peki, dünyanın en mutlu ülkesi hangisi? Türkiye’de durum ne?

Mutluluğu ölçmek mümkün mü? Birleşmiş Milletler’deki (BM) bir birim bunun için çalışıyor. Her BM üye devletinde yaklaşık bin kişi yaşam kalitelerini 0 ile 10 arasında bir ölçekte değerlendirirken, araştırmacılar altı alandan veri topluyor: Kişi başına düşen milli gelir, yaşam beklentisi, sosyal destek, güven ve yolsuzluk, yaşamla ilgili kararlar alma özgürlüğü, algılanan özgürlük ve cömertlik. BM’nin bu konular altında topladığı Dünya Mutluluk Raporu 2022 yayınlandı. Peki, dünyanın en mutlu ülkesi hangisi? Türkiye’de durum ne?

Koronavirüs salgını, savaşlar, göçmen krizi, ekonomik krizler, demokrasilerde zayıflık gibi birçok alanda mücadele eden dünyada insanların da mutluluk düzeyleri azalıyor. Dünyanın en mutlu ülkeleri yine İskandinav ülkeleri oldu. Kim bilir belki sadece bu ülkeleri ziyaret etmeyi hayal etmek size mutluluk katacaktır.

MUTLULUK SÖZ KONUSUYSA ZİRVE HER ZAMAN FİNLANDİYA’NIN

BM’nin raporuna göre, 2022 yılında dünyanın en mutlu ülkesi Finalndiya oldu. İnsanların mutluluğu söz konusu olduğunda Finlandiya, arka arkaya 5 yıldır bu alanda zirvede yer alıyor. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkesi olarak gösterilen Finlandiya’nın mutluluğunun sırrı olarak eğitim ön plana çıkartılıyor. Bu alanda ikinci sırada bir diğer İskandinav ülkesi Danimarka geliyor. Danimarka, 7,64 endeks puanı ile listenin ikinci basamağında yer aldı. Ülkenin bu başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenler ise, hükümete güven, ekonomik güvenlik, özgürlük ve sivil katılımın yüksek olması oldu.

Listede dikkat çeken ülkelerden birisi de İsviçre oldu. İsviçre, işçilerin kaç tatil günü olması gerektiğinden ülkeye kaç göçmenin girmesine izin verilmesi gerektiğine kadar her şeyin oylandığı ve yerel düzeyde referandumların yılda birçok kez yapıldığı bir ülke. Bu doğrudan demokrasi sistemi, İsviçre vatandaşlarının ülkelerinin gelişimine benzersiz bir katılım duygusu hissetmeleri anlamına geliyor. İsviçre’nin mutluluk endeksi ise 7,51 olarak gerçekleşti. Dünyanın en sağlıklı ülkelerinden olan İsrail, listeye 9. sıradan giriş yaptı. 2021 yılı raporunda 12. sırada yer alan İsrail, ülkenin pandemiye verdiği yanıt, nüfusunun büyük bir bölümünü başarıyla aşılayan ilk ülkelerden biri olduğu için vatandaşlar arasında hükümete olan güven fazlasıyla sağlandı. İsrail ayrıca, tüm dünyada diyetle ilgili ölümlerin (yüksek kolesterol, Tip 2 diyabet, vb.) en düşük olduğu, dünyanın en sağlıklı ülkelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

TÜRKLER MUTLULUĞU UNUTTU: SON SIRA AFGANLARIN

BM’nin hazırladığı rapora göre Türkiye, dünyanın en mutsuz ülkeleri arasında yer alıyor. Son yıllarda, özgürlüklerin, demokrasinin, ekonominin, eğitimin istikrarlı bir şekilde gerilediği Türkiye, mutluluk konusunda da sınıfta kaldı. Nüfusun yüzde 20’sinin faturalarını ödeyemediği, geçinmek için aç kalmak zorunda kalanların sayısının hızla arttığı Türkiye, 146 ülkenin yer aldığı listede 112. sırada konumlandı.

Savaş halinde olan iki ülkeye bakıldığında ise daha fazla mutlu olan taraf Rusya oldu. BM’nin verilerine göre Rusya, dünyanın en mutlu 80. ülkesi olurken, işgal altındaki Ukrayna, dünyanın en mutlu 98. ülkesi oldu.

Dünyanın en mutsuz ülkesi ise Afganistan oldu. İç savaşlarla mücadele eden ve milyonlarca vatandaşının ülkeyi terk ettiği Afganistan, 2,4 endeks puanı ile son sırada yer aldı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR