Çarşamba, Mart 8, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGezi-Tatil-Yeni RotalarDünya’daki Açık Hava Müzeleri

Dünya’daki Açık Hava Müzeleri

Dünyada ki açık hava müzeleri şehir kaynaklı olarak ele alınabilir. Zira yerleşimin olduğu bölgelerle iç içe geçmiş bir tarihsel mimari örneği göreceğiz.

·        Roma – İtalya

İtalya’nın hemen her şehri için tarihsel doku geçerliliğini korumaktadır. Yinede genel geçer bir kabullenişe göre dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak adlandırılır. Roma’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında da Colesseum, Vatikan ve İspanyol merdivenleri yer alıyor. Bunlar haricinde sokakları ve tarihi evleri ile geçmişte yolculuk yapmak mümkün.

·        Kara Orman – Baden Württemberg- Almanya

Almanya’nın güneybatısında bulunan Kara Orman ile birlikte tarihi bir yolculuğa çıkmanız mümkün. Tabii ki burada çıkacağınız yolculuk ortalama 400 yıl kadar geriye gitmenizi sağlayacak. Kara Orman Açık Hava Müzesi ile dönemin işleyişini, mimarisini, yaşam koşullarını, insan hayatına dokunan detayları görme fırsatı yakalayacaksınız.

·        Kore Halk Köyü – Minsok – Güney Kore

Minsok Köyü olarak adlandırılan ve Güney Kore’de yer alan bu alanın tamamıyla yaşamı destekleyen bir yapısı var. Halen daha aktif olarak yaşamın sürdüğü köyün doğa ile iç içe olması insana huzur verebilir. Geçmişe dönük yapılar ve kalıntılarla Kore kültürünü de tanıma olanağı sunmaktadır. Eğer Kore dizilerini seven biriyseniz bu mekânların size bir yerden tanıdık geldiğini fark edeceksiniz.

·        Karnak – Mısır

Dünya ve dinler tarihini araştırdığımız zaman en önemli yapı taşlarından birisi olarak “Karnak” cevabını alıyoruz. Toplam 30 farklı firavun tarafından yapımına destek verilmiş ve ihtişamlı bu yapılar meydana gelmiş. Karnak açık hava müzesi farklı farklı dört bölüme sahiptir. Bunlar arasından Amu-Ra kısmını gezmeniz mümkün. Mısır’ın tarihi dokusunu piramitlerin ardından Karnak ile keşfetmeye devam edebilirsiniz.

·        Skansen Açık Hava Müzesi – Stockholm – İsveç

Skansen açık hava müzesi dünyanın ilk açık hava müzesi olarak anılmaktadır. İçerisinde de İsveç ve İskandinav kültürüne dair pek çok farklı detay görebilirsiniz. Hatta dini binalar, işletmeler, zamanın mimarisini yansıtan evler, çeşitli becerilerin sergilendiği özel alanlarla sizi kültürel bir yolculuğa çıkarabilir. Skansen açık hava müzesini gezerken 19.yüzyıla dönüp o dönemin içerisinde yaşadığınızı hissedebilirsiniz.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR