Pazar, Mart 5, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilDuygusal Yükünüzden Arınıp Tüy Gibi Hafiflemek için Tavsiyeler

Duygusal Yükünüzden Arınıp Tüy Gibi Hafiflemek için Tavsiyeler

Yaşanan travmalar ve stresli olayların bize geri dönüşü ağır olabilir. Yaşananları geride bırakmak ve yolumuza devam edebilmek için duygusal yükümüzü indirmek ve duygularımızı serbest bırakmamız gerekiyor. Size yardımcı olacak bazı tavsiyeler yazımızda…

Emotional baggage terimi Türkçe’de duygusal bagaj veya yük olarak çevirilebilir. Bu terim, hayatta karşımıza çıkan çeşitli travmaları ve olumsuz deneyimleri sırtımızda taşıma hissini tanımlamak için kullanıyor. Bu duygusal travmaların birikmesi sonucunda dayanılmaz bir ağırlık hissedebiliriz. Bu durum zaman zaman hayat kalitesini etkileyebilir. Özgüven eksikliğinden strese ve hatta fiziksel sağlığınıza kadar sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Size yardımcı olacak çeşitli tavsiyeleri bir araya getirdik. Şimdi hafifleme ve rahatlama zamanı!

Travmatik duygular vücudumuzda nerede saklanıyor?

Stresli olduğunuz bir zaman göğsünüzde bir sıkışma hissettiğiniz oldu mu ya da duygusal olarak yorucu bir günün ardından kaslarınızı gevşetmek iyi mi geldi? Herkesin travmatik duygularını sakladığı yer aynı olmayabilir. Biyomedikal mühendisler tarafından yürütülen bir çalışmada, duyguların vücutta nerede hissedildiğini anlamamıza yardımcı olacak bir sonuç ortaya çıkardılar. Yaklaşık 700 bireyden çeşitli uyaranlara bağlı olarak artan veya azalan tepkiler hissettikleri bölgeleri renklendirmelerini isteyerek, bedensel tepkilerin duygulara karşı haritasını çıkardılar. Farklı duyguların, genel olarak tüm katılımcılar için aynı olan farklı bedensel duyumlarla ilişkili olduğunu bulundu. Örneğin, öfke, korku ve kaygı, göğüste ve vücudun üst kısmında daha çok hissedildi. Bu nedenle “omzumda büyük bir yük var” gibi söylemlerin nereden geldiği anlaşılabiliyor. Bu duygular, vücutta hızlı bir tepki oluşturmak için sinir sistemi ile bağlantılı çalışıyor. Bu yüzden gergin veya stresli olduğunuzda kalbinizin attığını veya kaslarınızın gerildiğini hissedebilirsiniz.

Duygusal yükten nasıl kurtuluruz?

Duyguları bedeninizde bastırmak ve saklamak yerine serbest bırakmanız gerekiyor. Çok sinirliyken bir anda ağlamak istediğinizi hiç fark ettiniz mi? Ağlamak, çığlık atmak, gülmek gibi çeşitli duygusal boşalımlar duyguları serbest bırakmamızı sağlıyor. İşte duygusal yükten kurtulmanız ve kuş gibi hafiflemeniz yapabileceğiniz birkaç aktivite:

  • Duygularını kabul etmek
  • Meditasyonla dinginleşmek
  • Travmanızın üzerine gitmek
  • Gölge çalışması yapmak

Duygularınızı kabullenin

Duygusal dünyanızı ne kadar çok anlarsanız, duygularınızı o kadar sağlıklı bir şekilde sindirebilirsiniz. İlk adım, duygularınızla bağlantı kurmak ve anlamaktan geçiyor. Bastırılmış duyguları olan insanlar duygularını tanımlamakta zorlanabilirler. Bu durumla bir terapistten destek alabilirsiniz.

Travmaların üzerine gidin

Geçmiş travmaların üzerinde çalışmanız bir diğer adım. Bu travmalar duygusal veya zihinsel olabilir. Yaşananlardan dolayı kendini suçlamak, başkalarını suçlamak ve depresif hissetmek gibi alışkanlıklarınız varsa bunlar üzerinde çalışmanız gerekiyor. Sorunu belirleyip çözüm odaklı ilerleyin. Tabii bu durum sizi kaygı ve endişeye sürüklüyorsa, mutlaka biz uzmandan yardım alın. Bazen kendi başınıza çözemeyebilirsiniz. Yardım istemek ise kesinlikle utanılacak bir durum değildir.

Gölge çalışmaları yapın

Çocukluk travmasını keşfetmeye benzeyen gölge çalışması, genellikle utanç veya yetersizlik nedeniyle sakladığımız farklı yönlerimizi keşfetmemizi sağlıyor. Birçok insan kabul edilemediğini düşündüğü yanlarını saklamak ister. Örneğin, çocukken üzgün olduğunuzda size “sakinleşmeniz” veya “ağlamayı kesmeniz” söylendi mi? Bu duygusal umursamazlık, duygularınızdan utanmanıza veya onları küçümsemenize neden olabilir. Gölge çalışması fazla yaptığınız işleri not almak, nedenlerini düşünmek gibi çeşitli yollarla yapılabiliyor ancak bir terapistle birlikte çalışılması tavsiye ediliyor.

Meditasyon yapın

Bastırılan duyguları serbest bırakmanın bir diğer yolu ise meditasyon veya yoga yapmaktan geçiyor. Kaslarınızın hareketiyle siz de rahatlayabilirsiniz. Meditasyona alternatif olarak dans etmek, dövüş sanatları, yürüyüşe çıkmak, nefes egzersizleri de uygulayabileceğiniz seçenekler arasında.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR