Pazar, Mart 5, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeGenel Muhasebee-Mevduat Hesabı Nedir?

e-Mevduat Hesabı Nedir?

Bankalarda verilen hizmetlerin birçoğu artık internetten de kolayca sunulabiliyor. Hem müşterilerin bankacılık hizmetlerinden daha kolay faydalanmasını hem de bankalar açısından verimliliği sağlayan internet bankacılığı, bankacılık işlemlerini daha hızlı ve daha güvenli hale de getirmeye devam ediyor. e-Mevduat da internet bankacılığının hayatımıza kazandırdığı bir hesap türüdür.

e-Mevduat hesabı nedir?

e-Mevduat, yani elektronik mevduat, mevduat hesabının internet üzerinden çalışan versiyonudur. Bu hesap türünde müşteriler, işlemlerini bir şube ya da müşteri temsilcisine ihtiyaç duymadan kendileri yaparlar. e-Mevduat hesabının kullanımı ve işleyişi oldukça kolaydır. 

e-Mevduat ile mevduat hesabı arasındaki fark nedir?

e-Mevduat ile bildiğimiz mevduat hesabı arasında  mantık ve işlem açısından fark bulunmaz. Yalnızca mevduat hesabını şubeye giderek açtırabilirken e-mevduat hesabını internet bankacılığından erişebildiğiniz hesabınız üzerinden açabilirsiniz. 

e-Mevduat hesabı nasıl açılır?

Eğer bir banka hesabınız varsa öncelikle internet bankacılığı uygulamasını açtırmalısınız. Ardından internet üzerinden işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yatırım için yatırım mevduatıaltın mevduat hesabı gibi hesap seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. e-Mevduat hesabını açtıktan sonra paranızı herhangi bir bankamatikten hesabınıza yatırıp işlemlerin kalanına internetten devam edebilirsiniz. Sonrasında internet üzerinden dilerseniz vadeli dilerseniz vadesiz mevduat hesapları da oluşturabilir, 7/24 dilediğin gibi işlem yapabilirsiniz.

e-Mevduat hesabını kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

İnternet şubesinde müşterilerden genelde herhangi bir masraf ve komisyon alınmaz. Siz de bir e-mevduat hesabı oluştururken bu hesap için bir masraf ya da komisyon ödeyip ödemeyeceğinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca internet hesaplarını kullanırken girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalı ve işleminizi onaylamadan önce gerekli kontrolleri yapmalısınız.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR