Perşembe, Mart 2, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemElektriğe yüzde 100 zam yolda

Elektriğe yüzde 100 zam yolda

CHP Milletvekili Özgür Karabat, elektrikte yüzde 100’lük bir zammın yolda olduğunu ileri sürerek, “En büyük zam elektriğe gelecek.” dedi.

Benzin fiyatlarına gün aşırı gelen zamlar sonrası, enerjide artan maliyetler elektrik faturalarına da yansıyacak. Elektrik tarifesine yüzde 100’ün üzerinde zam gelebileceği iddia ediliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, şahsi Twitter hesabında elektriğe büyük zammın yolda olduğunu belirtti.

“EN BÜYÜK ZAM ELEKTRİĞE GELECEK”

“Elektriğe yüzde 100 zam yolda” başlığıyla değerlendirmelerde bulunan Karabat, “Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.” ifadelerini kullandı.

KİLOWATT SAAT MALİYETİ 2,70 TL’YE ÇIKTI

Karabat şöyle devam etti: “Mesken düşük kademe vergi dahil kilowatt saat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,70 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor. Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!”

“Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP hükûmeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak. Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.”

ELEKTRİK ZAMMI NE ZAMAN?

“AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR