Pazar, Şubat 26, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemElektrik zammı seralarda üretimi düşürdü, yazın domates bulunamayabilir

Elektrik zammı seralarda üretimi düşürdü, yazın domates bulunamayabilir

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Demirtaş “Elektrik çok pahalı. Isıtamıyoruz ki seraları. Biz ısıtamayınca da verim düşüyor, sonra da markette patlıcan neden 35 TL diye isyan ediyoruz.” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, elektrik zamlarının ardından seralardaki üretimin de düştüğünü, yazın domates bile bulunamayacağını söyledi.

Sulamada kullanılan elektriğe gelen yüzde 92’lik zam ve 13 bin TL’yi bulan gübre fiyatları nedeniyle üretici bu yıl üretimden kaçıyor. Bahar dönemi ekimlerinin yapılmaya başlandığı dönemde bu zamların geldiğini söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Mazot ve elektrik bizim en temel giderlerimizdir” dedi.

“ENFLASYON DÜŞEMEZ”

Cumhuriyet’in aktardığına göre gübre fiyatlarının durulduğu yolunda iddialar olduğunu belirten Demirtaş, “Duruldu deniyor ama yine 12-13 bin TL civarında geziyor. Bu ucuzladı demek değil. Temel girdiler bu kadar artmışken bu artışlar sokaktaki vatandaşın cebine yansıyacak elbette. Bu girdi maliyetleriyle gıda enflasyonunun düşmesi hayal bile edilemez” dedi.

“YAZIN DOMATES YOK”

Demirtaş, elektrik zamlarının ardından seralardaki üretimin de düştüğünü, yazın domates bile bulunamayacağını söyledi. Demirtaş, “Isıtamıyoruz ki seraları. Biz ısıtamayınca da verim düşüyor, normalde patlıcanın dalında 25-30 ürün alınırken şimdi 2-3 ürün alınıyor. Sonra da markette neden 35 TL diye isyan ediyoruz. Market raflarındaki yangını söndürmek istiyorsanız önce tarladaki yangını söndürmek zorundasınız” diye konuştu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez de bu zamlarla üretimin düşeceğini aktardı. Özellikle elektrik zamlarından sonra çiftçiye verilen desteklerin boşa düştüğünü söyleyen Suiçmez, “Son 80 kuruşluk zam bile bu desteği silip götürdü” dedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR