Pazar, Şubat 26, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemElektrikte büyük vurgunun belgesi

Elektrikte büyük vurgunun belgesi

Sosyal medyada #zamlargerialınsın etiketi ile elektrik ve doğalgaz tarifelerinde indirimi gidilmesi çağrılarına rağmen AKP hükûmeti şu ana dek herhangi bir adım atmadı. Fahiş zamların yanı sıra “yandaş” diye nitelendirilen elektrik dağıtım şirketlerini ihya eden tarife dudak uçuklattı.

2022 yılında mesken elektrik tarifelerinde iki farklı tarife geçerli olacak. 150 kiloWatt saat (kWh) sınırının altında kalan mesken abonelerinin kWh ücreti, vergiler dahil yüzde 50’lik artışla 1,37 TL’ye yükseltildi. Tüketimi 150 kWh üzerinde olan meskenlerde ise kWh ücreti 2,06 TL’ye çıkarıldı.

2022 yılının ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte işyeri aktif enerji elektrik fiyatlarına ise; yüzde 168, aynı kalem için alçak gerilim sanayi elektrik fiyatlarına yüzde 156’lık bir zam yapıldı.

Zamlı tarifeler hem mesken, sanayi ve ticari abonelerin faturalarını ikiye üçe katladı. Fahiş zamların akabinde aboneler toptan fiyatı 32 kuruş olan elektriğe 4 kat bedel ödüyor.

EPDK TESCİLLİ VURGUNUN BELGESİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 31 Aralık 2021 tarih ve 10706 sayılı kararına göre, Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) aktif elektrik toptan tarifesinde kWh ücreti 31,8592 kuruş.

Başka bir ifadeyle 32 kuruştan alınan elektriği asgari 1,37 TL’den satan şirketler vatandaşın parası ile ihya ediliyor.

2010 yılından itibaren özelleştirme ihaleleri aile 26 yıllığına elektrik işletme hakkını devralan Kolin, Limak, Cengiz, Kiler, Çalık, Kalyon ve Eksim gibi Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakın holdinglerin kasası dolup taşıyor.

Ancak ihale şartnamesine göre elektrik dağıtım şebekesinin bakım, onarım ve yenilenmesinden sorumlu tutulan dağıtım şirketleri bire dört kazanmalarına rağmen adeta şebekeye çivi çakmıyor.

BALLI TARİFEYLE İHYA OLAN YANDAŞ ŞİRKETLER ÇİVİ DAHİ ÇAKMIYOR

Yatırımların ihmal edilmesinin nasıl vahim sonuçlara yol açabileceği Isparta’da görüldü. Cengiz Holding’in işletme hakkını kazandığı Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgesi’ndeki (Antalya, Isparta ve Burdur) üç şehirden biri olan Isparta geçen hafta 5 gün boyunca karanlığa gömülmüştü.

Cengiz yetkilileri, “Tahminlerimizden fazla kar yağdı.” diyerek kendisini savunurken, on binlerce abone kombiler de çalışmadığı için donma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Enerji nakil hatlarındaki arızalar ve yıkılan elektrik direkleri şebekedeki bakım ve onarım eksikliğini gözler önüne sermişti.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR