Perşembe, Mart 2, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemEmeklilik fırsatı! Son 2 gün!

Emeklilik fırsatı! Son 2 gün!

Emeklilik bekleyenlere güzel haber! Erken emekli olmak isteyenler yararlanabiliyor. Emeklilik tarihi öne çekiliyor. 31 Aralık‘a kadar başvuruda bulunanlar karlı çıkıyor. Ocak 2022 itibarı ile tamamen değişiyor. Kadın-erkek fark etmiyor. Gerekli şartları taşıyan herkes erken emeklilik imkanından yararlanabiliyor.

Çalışma hayatına başlayan pek çok kişi ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Özellikle bir süre çalıştıktan sonra erken emekli olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Çalışanlara bazı durumlarda erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Erken emekli olmak isteyenler için ise 31 Aralık tarihi kritik öneme sahip.

Erken emeklilik için borçlanma planlayanlar dikkat! Yeni yılda tutarlar artacak. Askerlik borçlanmasında en az 8 bin 216, doğum borçlanmasında 10 bin 955 lira fark oluşacak. Taban ödemelerde kazanç artacak. Daha az ödemeyle borçlanmak için son tarih 31 Aralık…

Emekliliğini erkene çekmek için borçlanma yapmayı düşünenlerin daha az ödeme için önlerinde sayılı günleri kaldı. Asgari ücrete yapılacak yeni yıl zammıyla borçlanmada taban ve tavan tutarlar artacak. Bu yıl uygulanan 3.577,5 TL’lik brüt ücret yüzde 39.9 oranında artışla 5004 liraya kadar çıkartıldı.

Burada asgari ücretteki yüzde 50.4 oranındaki artış uygulanmayarak hem işverenin prim ödemeleri aşağı çekildi hem de vatandaşın borçlanma miktarlarına 10 puanlık katkı yapılmış oldu. Ancak bu seneki borçlanma rakamlarına göre yüzde 39.9’luk bir artış ortaya çıktı. Bu yüzden Aralık ayındaki borçlanma çok daha avantajlı hale geldi. Tek çocuk için doğum borçlanması için ödenecek tutar 10 bin 955, askerlik borçlanması ise 8 bin 216 lira artacak. Bu para elini çabuk tutanın cebinde kalacak.

ŞİMDİ NASIL UYGULANIYOR 

Mevcut asgari ücrete göre 1 aylık borçlanma için en az bin 144 lira 80 kuruş ödeniyor.Tavandan ödemelerde ise tutar 7.5 katına çıkıyor. Bu ay 1 çocuk için 2 yıllık (24 ay) doğum borçlanması yapılırsa, en az 27 bin 475 lira ödeniyor. Yine bu yıl bitmeden askerlik borçlanması yapanlar 540 günlük (18 ay) borçlanma için en az 20 bin 606 lira veriyor.

NE KADAR OLACAK? 

Tüm bu tutarlar yeni asgari ücretle artacak. Brüt asgari ücretin 5 bin 4 liraya çıkmasıyla 1 aylık borçlanma tutarı en az bin 601, 2 yıllık doğum borçlanması 38 bin 430, 18 aylık askerlik borçlanması da 28 bin 823 liraya yükselecek. Doğum borçlanmasında 10 bin 955, askerlik borçlanmasında 8 bin 216 lira fark oluşacak.31 Aralık’a kadar borçlanma yapan daha az ödeyecek.

GURBETÇİYE AVANTAJ 

Yurtdışı borçlanmalarında ise farklı bir sistem uygulanıyor,.Yurtdışı borçlanmaları diğer borçlanmalar gibi brüt asgari ücretin yüzde 32’si değil yüzde 45’i olarak hesaplanıyor ve Bağ- Kur kapsamında değerlendiriliyor.Bu ay yurtdışı borçlanma yapacak olanlar da avantajlı duruma gelecekler. O yüzden Ocak ayını beklemeden yapılacak borçlanmalarda yüzde 40’lık bir miktar ceplerde kalacak.

NE YAPMAK LAZIM? 

Borçlanma ihtiyacı olan vatandaşların en yakın SGK müdürlüğüne giderek dilekçe vermesi gerekiyor. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra kendilerine ödeyecekleri miktar ve hakları bildirilecek. Bunu da belli bir süre içinde ödeyecekler. Ancak bu dilekçenin en geç cuma gününe kadar verilmesi gerekiyor.

YURTDIŞI BORÇLANMASI: 

Yurtdışında 18 yaşında çalışan erkekler ile 18 yaşından sonra çalışmasa da başka ülkede yaşayan kadınlar bu günleri Türkiye’de satın alarak emeklilik imkanına kavuşuyor. Türkiye’de sigorta olup olmamasına göre hesaplama değişiyor. Ancak yurtdışı borçlanmalar Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor. 

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR