Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemEnerji krizi: BOTAŞ stok verilerini artık yayınlamayacak

Enerji krizi: BOTAŞ stok verilerini artık yayınlamayacak

Organize sanayi bölgelerindeki doğalgaz kesintinin arka planında depolardaki gazın yazın tüketildiği iddiaları üzerine BOTAŞ stok verilerini yayınlamama kararı aldı.

Türkiye’de yönetim krizi her alanda kendini gösteriyor. BOTAŞ’ın İran’dan kaynaklanan arıza gerekçesiyle organize sanayi bölgelerinde doğalgaz kısıtlamasına gitmesi, hemen akabinde sanayilerde üç gün boyunca elektrik kesintisi uygulama kararının alınmasıyla enerji krizi yaşanıyor.

Sanayideki elektrik kesintisi nedeniyle çok sayıda fabrikada üretim durma noktasına geldi.

Yüksek üretim maliyetleri nedeniyle zor durumda olan sanayiciler, enerji krizi nedeniyle endişe içerisinde. Uzmanlar bu durumun fiyatlardaki artışı hızlandıracağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

‘STOKLAR TÜKETİLDİ’ İDDİASI

Sanayide enerji krizinin yaşanmasının nedenleri konusunda uzmanlardan yazın faturalara zam yapılmaması için depolardaki tüm gazın kullanıldığı, stokların tüketildiği ve hiçbir önlem alınmaması nedeniyle yetkililerin kesinti yapmak zorunda kaldığı yönünde iddialar gelmişti.

Bu iddiaların akabinde BOTAŞ artık stok verilerini yayınlamama kararı aldı.

DEPOLAMA VERİLERİ KALDIRILDI

Para Analiz’in aktardığına göre BOTAŞ eski Genel Müdürü Gökhan Yardım, BOTAŞ’ın günlük enjeksiyon, geri üretim ve stok verilerini ay bazında gün gün yayınlarken dün bir değişiklik yapılarak sadece o günkü geri üretim verilerinin yayınlandığını, stok verilerinin açıklanmayacağını duyurdu. Yardım, 18 Ocak’tan sonraki depolama verilerinin de kaldırıldığını belirtti.

BOTAŞ’A SANAYİ UYARISI

Bu durumun ilk defa yaşanmadığını ve her sene tekrarlandığını belirten Yardım, sanayinin BOTAŞ’ın açıldığı günden beri düzenli ve güvenilir bir gelir sağlayan müşteri grubu olduğunu iletti.

BOTAŞ’a sanayi müşterilerine dikkat etme çağrısı yapan Yardım, “Böyle kesinti olduğu zamanlarda mutlak surette BOTAŞ’ın tarifesinde daha ucuz olan, kesilebilir müşteri tarifesi olması lazım”

GazDay Enerji Genel Müdürü Mehmet Doğan, “Asıl sorun İran değil, yazın depolardaki gaz kullanıldı. Gaz fiyatları yaz aylarında çok arttığı için yüksek fiyattan gaz almamak adına depolardaki gazlar tüketildi. Yani bir anlamda zam yapılmamak için stoklar kullanıldı”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR