Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemEşi görülmemiş bir kıtlık olacak

Eşi görülmemiş bir kıtlık olacak

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle hem gıda fiyatları katlandı hem de tedarik zincirleri dağıtıldı. Pek çok ülkede marketler un, yağ, şeker ve makarna gibi mamûllerde 2 adet sınırı getirdi. Savaşın uzaması hâlinde kıtlığın kaçınılmaz hâle geleceği belirtiliyor. Buğday, yağ ve şeker temin etmek giderek zorlaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi son 30-40 yılın en yüksek seviyesine tırmanan enflasyon canavarını daha tehlikeli hâle getirdi. Buğdaydan ayçiçeği yağına, mısırdan şekere hemen hemen bütün tarım emtialarının fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor.

Pek çok ülkede market raflarında un, bitkisel yağ, makarna ve şeker karne ile satılmaya başlarken, İngiltere’de Yiyecek ve İçecek Federasyonu ile gıda firmaları hükûmete “Elinizi çabuk tutun, kıtlık kapıda” çağrısında bulundu.

Gıda firmalarının patronları, Ukrayna’daki savaşın tedarik zincirini krize soktuğunu belirterek hükümeti HFSS promosyon yasağı ve plastik ambalaj vergisi gibi önlemleri rafa kaldırmaya çağırdı.

Bir grup ticaret kuruluşu dün tüm tarafların katıldığı bir toplantıda tedarikçilerin enerji maliyetlerinde beş kat artış olduğu ve savaş sebebiyle akaryakıt mamûllerinde fiyatların üçe katlandığı vurgulandı.

“MUHTEMELEN EN BÜYÜK KITLIK YAŞANACAK”

The Grocer’in haberine göre; gıda firmaları milletvekillerine ve bakanlara şu tavsiyede bulundu: “Enflasyon üstüne enflasyon yağacak. Bu durum kaçınılmaz olarak gıda fiyatlarının artmasına yol açacak. Kritik kanunlar haricinde bütün kanunları durdurun.”

Haberde bazı çiftçilerin artan enerji maliyetleri sebebiyle tarlaların yarısını ektiği, buğday kıtlığı sebebiyle hayvanları besleyemedikleri belirtildi.

Yiyecek ve İçecek Federasyonu Politika Başkanı Jayne Almond, tedarikçilerin buğday, yağ (özellikle ayçiçeği yağı) ve beyaz balık dahil olmak üzere yaygın kıtlık beyan ettiklerini söyledi.

Almond, “Tedarik zincirinde böylesine büyük bir aksamayla fahiş artışı yönetmek çok zor olacak. Enflasyonun üstüne enflasyon yağdığını göreceğiz. Sektörün uzun vadeli dayanıklılığından endişe duyuyoruz.” dedi.

“GIDA GÜVENLİĞİ EN ÖNCELİKLE MESELE”

Federasyon, bakanları mevzuatla ilgili bir “moratoryum” ilan etmeye çağırdıklarını söyledi. Almond, milletvekillerine “Kesinlikle kritik olmayan her şeyi duraklatalım. Durdurabileceğimiz bazı şeyler var. Plastik vergisi gibi önemli ancak zamana duyarlı olmayan istişareler duraklatılabilir.” çağrısında bulundu.

Hükûmetin gıda güvenliği tehdidi sebebiyle krizi diğer meselelerden öncelikli olarak değerlendirmesinin zamanının geldiğini dile getiren Almond’u diğer gıda firmalarının sahipleri de destek verdi.

İngiltere Ulusal Çiftçiler Birliği Başkan Yardımcısı David Exwood çiftçilere, gübre ve diğer maliyetlerdeki artış sebebiyle karşılayamayacakları mahsulleri dikmek veya mahsul yetiştirmemek arasında kesin bir seçim yapmakla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“VATANDAŞIMIZA YANSITMADAN RUSYA’YI CEZALANDIRAMAYIZ”

Tedarik Ticaret Federasyonu Başkanı Andrew Kuyk, hükûmetin tavrını “saflık” diye nitelendirerek, “İngiliz alışveriş müşterileri tarafından herhangi bir acı hissetmeden Rusya’yı cezalandırabileceğimiz fikri saflık. Gıda fiyatları üzerinde orantısız bir etkiyle karşı karşıya kalanlar daha yoksul aileler olacak.” şeklinde konuştu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR