Perşembe, Mart 2, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeE-Ticaret MuhasebesiEvden E-Ticaret Yapanların Vergi Muafiyeti

Evden E-Ticaret Yapanların Vergi Muafiyeti

Belirli ürünlerin internetten satışı için ‘esnaf muafiyeti’

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ekonomiyi rahatlatmak ve evinden üretim yapan vatandaşların yolunu açmak adına vergi alanında desteklerin olduğu yeni bir yasayı meclisten geçirdi. Ocak 2021’de uygulanmaya başlayan yasa, vatandaşların evden ürettikleri ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamda satanların esnaf muafiyetinden faydalanmasını sağlıyor. Yasa sayesinde sen de evinde üretilen dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya el yapımı gıda ürünleri bir iş yeri açmadan satılabilir.

240 bin TL’nin altına vergi yok

Kanun, vatandaşların evlerinde ürettiği ürünlerin internetten ya da sosyal medyadan satışından kaynaklanan gelirlerin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümünü vergiden istisna hale getirdi. Bahsettiğimiz miktar, bu sene, yani 2021 yılı için yıllık yaklaşık 240 bin TL’ye denk geliyor.

e-Ticaret yapanlar vergi muafiyetinden nasıl yararlanır?

İlk adım olarak “Vergiden Muaf Esnaf Belgesi” almanız gerekiyor.

TBMM Plan Bütçe komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, mevcut durumdaki esnaf muafiyetinin (KDV muafiyeti) herhangi bir tavan tutar olmaksızın devam ettiğini, 30 bin TL’lik bu tavanın ise önümüzdeki yıllarda yükseltilebileceğini belirtti. Bilgiç, teşvikten sadece kadınların değil, düzenli bir iş yapmayan erkeklerin de faydalanabileceğini sözlerine ekledi. Anlayacağınız yasanın sadece ev hanımlarına yönelik olduğu düşünülse de yasadan kadın erkek fark etmeksizin herkes faydalanabilir.

Kadının ekonomiye katılımı açısından önemli

Yalnızca kadınları değil tüm  vatandaşları kapsıyor olsa da yasa ev kadınlarının önünü açıyor ve internetten kazandıkları müşteriler sayesinde işlerini büyütmelerini sağlıyor. Kadının ekonomiye katılımını teşvik eden yasa, gerek üretimi artırması gerekse ekonomimize katkı sunması açısından oldukça değerli.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR