Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemEYT'de Anında Emeklilik! İlk SGK Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Yaş Yok

EYT’de Anında Emeklilik! İlk SGK Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Yaş Yok

EYT’de son durum ne, Cumhurbaşkanlığı’ndan EYT’de müjdesi, Çalışma Bakanlığı’nın EYT 2022 emeklilik planı gibi aramaların temelinde kimlerin ilk kapsamda emekli olacağı sorusu yatıyor. İşte yanıtı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2022 EYT ile Emeklilik düzenlemesi milyonları kapsıyor. 6 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren düzenlemenin kademeli ve bazı şartlarla emeklilik hakkı sağlaması bekleniyor. EYT kapsamında yer alan her vatandaşın emekliliği anında olmayacak. Ancak düzenleme ile kademeli olarak emeklilik hakkı sağlanacak. 

Beklentiler bu yönde olurken EYT Yasasının içeriğine ilişkin ise çok önemli bazı bilgiler gelmeye devam ediyor. Kulislerde yer alan en önemli emeklilik formülü ise ilk etapta 500 bin kişi ile 1 milyon kişiyi kapsıyor. Geride kalanlara ise şartların sağlanması için beklemede kalacaklar. 

İLK ETAPTA EMEKLİ OLACAK KİŞİ SAYISI 500 BİN KİŞİ 1 MİLYON KİŞİ ARASINDA OLACAK

Emekli olmayı bekleyen vatandaşlar için gelmesi muhtemel düzenlemede, çok kritik iki rakam ortaya çıktı. 

EYT’lilerin emekli olabilmesi için en az 5000 günlük prime sahip olmaları gerektiğine dair iddialar basında yer aldı. Bir diğer ise EYT Yasası ile Emeklilik hakkı için prim gününün en az 7000 gün olması yönünde. 

Yani Çalışma Bakanlığı’nca belirlenecek şart kapsamında 5000 gün yada 7000 gün prim şartını sağlayan vatandaşlar anında emekli olabilecekler. Ancak burada farklı iki detay ön plana çıkıyor. 

5000 Prim Gününde Yaş Şartı 

Kulislerden gelen bilgilerde 5000 gün prim ile emeklilik hakkı sağlanması durumunda, vatandaşların en az 50 yada belirlenecek bir yaş şartıyla emekli olmaları sağlanacak. 

7000 Prim Günle Anında Emeklilik

Ancak prim şartı 5000 gün yerine 7000 gün olarak belirlenirsa yaş şartı olmadan doğrudan erken emeklilik sağlanabileceği ifade ediliyor. Bu duruma uygun olan EYT’li sayısı ise yaklaşık 800 bin kişi olarak tahmin ediliyor. 

EYT’DE SON RESMİ AÇIKLAMALARDA TARİH BELLİ OLDU

EYT için son gelen iki açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’den geldi. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT’nin bir sorun olduğunu ve sorunların AK Parti tarafından çözülebileceğini söyledi. Bunun dışında; Bakan Bilgin konuşmasında düzenlemin bakanlığın programında olduğunu bazı çalışmaların ardından sıranın EYT’ye geleceğini bildirdi. 

Mustafa Desticisi ise EYT Yasası için tarih verdi. Destici konuşmasında EYT’nin 2022 sonuna doğru TBMM’ye gelebileceğini, düzenlemenin ise 2023 başında yasalaşabileceğini ifade etti. 

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR