Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiFaiz artırımı nedir?

Faiz artırımı nedir?

Ekonomide bazı terimleri çok duyar ama ne anlama geldiğini çok iyi bilmeyiz. Bunlardan biri de faiz artırımıdır. Merkez Bankası’nın faiz artırımı ne anlama gelir? Faiz artırımı ne gibi sonuçları doğurur?

Faizi artırımı nedir?

Merkez Bankaları, ülkelerin para politikasını belirlemek konusunda ana oyuncudur. Ne kadar para basılacağını ile bankalara verilen borçların faizlerinin kararını Merkez Bankaları alır. Türkiye’de faiz artırımı, ekonomi ısındığında onu soğutmak için yapılır. Faizler yükseldiğinde ekonomik aktivite yavaşladığı için enflasyon da geriler. Yüksek faiz, büyüme politikasını olumsuz yönde etkiler. 

Faizi artırımının olumlu etkileri

Faiz artırımları, ödemeler dengesinde açık verildiğinde, dışarından sıcak para girişi olmasını ve böylece iç piyasayı rahatlatmak için yapılır. Bu sayede Türk Lirası da değerlenir. Türk Lirası değerlenince ise kur yükselişinden dolayı maliyet enflasyonu ve talep enflasyonunu da engellenir. Kısacası enflasyon düşer.

Faizi artırımının olumsuz etkileri

Faiz artırımları, yatırımların düşmesine sebep olur. Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz. Faiz artınca, tüketimler azalır. Bunun bir sonucu olarak da tasarruflar artar. Kaynak artınca yatırımlar için kaynak bulmak kolaylaşır. Ancak tüketimdeki düşüş nedeniyle enflasyonda gerileme görüldüğü için yatırım maliyeti artar. Maliyet artınca da yatırımlar engellenir. İstihdam düşerken büyüme benzer şekilde düşer.

Faizi artırımı ve enflasyon 

Faiz artırımı, enflasyonun yükselmesini durdurur. Faiz arttıkça piyasadaki talep azalır ve harcama eğilimi düşer. Çünkü meclis, bankalardan para talep ettiğinde yüksek faiz uygulanır. Bankalar da daha fazla para toplamak için daha yüksek faiz uygular ve müşterilerin daha çok para yatırması için faiz yükseltir. Risksiz faize para yatırılıp harcama eğiliminden vazgeçilir, enflasyonun da önü kesilir. 

Faiz artırımı ve işsizlik

Faiz artırımı istihdamı da olumsuz etkiler. Çünkü faiz arttıkça yatırımlar azalır ve risk alarak iş yeri açmak zorlaşır. Bunun sonucunda yüksek faizden yararlanmak daha avantajlı gelir. Bu da işsizliği artırabilir.

Faiz artırımı ve büyüme

Faizler artınca yatırımcı yüksek maliyetlerden dolayı yatırımından vazgeçer. Bu nedenle yatırımlar durur ve büyüme de olumsuz etkilenir.

Faiz artırımının diğer etkileri

Faiz artırımı sonucu enflasyon yükselince 

  • Şirketler borç faizlerini karşılayabilmek için yatırımlarını azaltır.
  • Halk tasarruf politikasına geçer.
  • Borcu olanlar daha da borçlanır.
  • Bankalardan kredi alanlar ödemekte zorlanır.
  • İş kurmak isteyenler risksiz ve emeksiz getiri için parayı bankaya vadeli hesaba koyup onun getirisi ile geçinmeyi tercih eder.
  • Üretim azalır.
  • Tüm bu sonuçlar doğal şekilde sanayi ve ekonomiyi yavaşlatır.
SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR