Çarşamba, Mart 8, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiFaturalar ödenemiyor: 4.5 milyonun doğalgaz ve elektriği kesildi

Faturalar ödenemiyor: 4.5 milyonun doğalgaz ve elektriği kesildi

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar nedeniyle 3 milyon 449 bin abonenin elektriği, 1 milyon 93 bin abonenin ise doğalgazı kesildi. CHP Milletvekili Akın, ikiye üçe katlanan enerji faturalarını vatandaşların ödeyemediğine dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bilgi Edinme Yasası kapsamında yaptığı başvurulara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği yanıtlar 2021 yılında milyonlarca vatandaşın elektrik ve doğalgaz kesintisi yaşadığını ortaya koydu.

HER AY ORTALAMA 378 BİN ABONENİN ENERJİSİ KESİLİYOR 

CHP’li Akın’ın resmi verilere dayanarak hazırladığı rapora göre, 2021 yılında yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintileriyle ilgili şu sonuçlar ortaya çıktı: “2021 yılı içinde elektrik ve doğalgazda bütün abonelerine uygulanan toplam kesinti sayısı 4 milyon 542 bin 925 oldu. Başka bir deyişle 2021 yılı içinde her ay ortalama 378 bin aboneye enerji kesintisi uygulanmış oldu.”

EN BÜYÜK ELEKTRİK ZAMMI 

Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammının yürürlüğe girmediği 2021 yılında bile milyonlarca vatandaşın faturalarını ödeyemediği için kesintiyle karşılaştığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, hayat pahalılığının arttığı ve alım gücünün ise düştüğü bir dönemde vatandaşların bugün ikiye-üçe katlanan faturalarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

‘FATURALAR, KİRADAN YÜKSEK’ 

Akın, “Enerjinin temel bir insan hakkı olmasına karşın yaşanan bu durum vatandaşımızın ne kadar zorlandığını gösteriyor. İktidarın KDV’de yaptığı indirim fatura yangınını söndürmedi. Ticarethanelere kiradan yüksek faturalar gelmeye devam ediyor” dedi.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR