Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemFiyatı ikiye katlandı, kömür küllerinden doğdu

Fiyatı ikiye katlandı, kömür küllerinden doğdu

Doğalgaz ile başlayan enerji krizinin kömür krizi ile devam etmesinden endişe ediliyor. 1 ton kömürün fiyatı Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra ikiye katlandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkisiyle kömür talebindeki artış fiyatları da  tırmandırdı. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre kömürden elektrik üretimi 2021’de önceki yıla kıyasla yüzde 9 arttı.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana kömürün ton fiyatı 200 dolar seviyesinden 400 doların üzerine fırladı. 2022’de toplam kömür tüketiminin yüzde 2 civarında artarak 8 milyar metrik tonun üzerine tırmanması ve en az 2024 yılına kadar bu seviyelerde kalması bekleniyor.

KÖMÜR GÖZDEN DÜŞMÜŞTÜ, ŞİMDİ “KARA ELMAS” OLDU

Kömür kaynaklı karbon emisyonlar 2024’te en az 3 milyar ton artacak. 2021’in ortalarında Covid-19 salgınında kısıtlamalarını gevşetildiği dünyada fabrikaların ve dükkanların açılmasıyla elektrik talebinde de artış oldu.

Kömürden elektrik üretimini 2030 yılına kadar sona erdirmeye karar veren Avrupa başta olmak üzere birçok bölge doğalgaz sıkıntıları ve elektrik kesintileriyle karşı karşıya kaldı. Bütün dünyada doğalgaz fiyatları arttı ve yeni enerji krizi patlak verdi.

Daha uygun maliyetli kömüre olan talep de arttı. İklim konusunda dünyanın en iddialı hedeflerini koyan Avrupa Birliği’nde geçen sene kömür kullanımı yüzde 12 arttı. Kömür tüketimi Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yüzde 12 artarken; Asya, Afrika, Latin Amerika, Hindistan ve Çin’de de da tüketim arttı.

KÖMÜR FİYATI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Avustralya’da vadeli gösterge kontratın fiyatı ton başına 100 dolar seviyesinin altında seyrederken ekim ayında 280 dolara yükseldi. Rusya’nın işgali sonrası ise fiyatlar 440 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Benzer yükselişler Avrupa ve ABD’de de görüldü. ABD’de fiyatlar bu ay 13 yılın zirvesine çıktı.

S&P Global Küresel Enerji Birimi Yöneticisi Xizhou Zhou “Kömür tedarik zinciri bu tür bir şoka hazırlıklı değildi.” yorumunu yaptı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR