Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeGelir-gider Hesaplamanın Püf Noktaları

Gelir-gider Hesaplamanın Püf Noktaları

Gelir-gider hesaplama nedir?

Gelir ve giderlerini düzenli bir şekilde tutmak ve kazandıklarınızı, yaptığınız harcamaları ayrıntılarıyla bilmek nakit akışına hakim olmak demektir. Bu hakimiyet size şirket karlılığınızı hesaplarken de yardım eder. 

Gelir-gider tablosu nedir?

İşletmelere, her hesap döneminde kazandıkları gelir ve gideri düzenli biçimde gösteren ve dönem sonundaki kar ve zararı özetleyen mali tabloya gelir- gider tablosu denir. 

Gelir-gider hesabında ön muhasebe programının avantajları

Gelir-gider programı, gelir ve giderlerini aktif olarak kontrol edip hatasız şekilde takip etmeni sağlar. İşletmenin gelir-gider yönetimini etkinleştiren ön muhasebe programları, işletmenin geleceğini belirleyen hayati kararları da daha sağlam verilere dayanarak almanızı sağlar. Bir ön muhasebe programı ile şirketinizin yaptığı tüm harcamaları kalem kalem tutabilir, bu harcamaları belirlediğiniz periyotlara göre takip edebilirsiniz. Yaptığınız satışlar için kestiğiniz faturaları da işleyebilir, gelirlerinizi hesaplayabilirsin. 

Gelir-gider hesaplamanın püf noktaları

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip edebilmek için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz:

  • Gelir ve giderlerinizi kategorilendirin. Böylece ana gelir kaynaklarını ve giderlerini görebilir, gelecek yatırım ve harcamalarına daha kolay yön verebilirsiniz.
  • Sisteminize banka ve hesaplarınızı ekleyin. Böylece tek ekrandan gelir gider takibi yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz.
  • Harcama ve gelirlerinizi hemen kaydedin. Bu sayede nakit akışını her an kontrol altında tutabilir ve iş yeri kârlılığınızı anlık olarak ölçümleyebilirsiniz.
SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR