Perşembe, Mart 9, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemGoogle’da son iki yılda en çok ‘yurtdışı iş ilanları’ ve ‘intihar’ arandı

Google’da son iki yılda en çok ‘yurtdışı iş ilanları’ ve ‘intihar’ arandı

Türkiye’den Google üzerinden en fazla arama yapılan ifadeler: “Yurtdışı iş ilanları, yurtdışı iş ilanları vasıfsız, İŞKUR yurtdışı iş ilanları, nasıl intihar edebilirim?, ölmek istiyorum, intihar etmek için öneriler.”

Google’da son iki yılda en çok “yurtdışı iş ilanları” kelimesinin arandığını kaydeden CHP Milletvekili Tutdere, “Bu veri, işsizlik ve yoksulluktan kırılan yurttaşın içler acısı halini gösteriyor” dedi.

Türkiye’de son iki yılda internet üzerinden yapılan aramalarda dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 4 Temmuz 2019 ile 4 Temmuz 2021 arasındaki Google arama verilerini araştırdı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre; Google’da iş ilanları ve intiharla ilgili ifadelerin aratılması son iki yılda büyük artış (yüzde 5 binin üzeri) gösterdi. Tutdere, Google üzerinden en fazla arama yapılan ifadelerin bazılarını şöyle sıraladı: “Yurtdışı iş ilanları, yurtdışı iş ilanları vasıfsız, İŞKUR yurtdışı iş ilanları, nasıl intihar edebilirim?, ölmek istiyorum, intihar etmek için öneriler.”

İŞTE EN ÇOK ARANAN KELİMELER

Arama sıklığında yüksek oranda olan “Yurtdışında iş imkânı” ve “intihar” başlıklarına ilişkin diğer artışlar olarak şöyle: “Getir yurtdışı iş ilanları (yüzde 950); yurtdışı iş ilanları sahibinden (yüzde 800); yurtdışında çalışmak için nereye başvurmalıyım? (yüzde 500); Green Card başvuru (yüzde 400); Kanada göçmenlik (yüzde 30); Hollanda-İtalya iş ilanları/yurtdışında çalışmak istiyorum (yüzde 250); intihar etmek günah mı? (yüzde 850); en kolay intihar yöntemi (yüzde 600); en acısız ölüm (yüzde 40).”

‘GENÇLER GÖÇ YOLUNU SEÇİYOR’

Tutdere, “Bu durum artık Türkiye’de iş bulma ümidini yitirenlerin, yaptığı işin karşılığını alamayanların, işsizlik ve yoksulluktan kırılan yurttaşlarımızın geldiği içler acısı hali gözler önüne sermektedir” diyerek şöyle konuştu:

“Ülkede işsizliğin yüksek olması, nitelikli kişilerin düşük ücretlerle çalıştırılması, ülkede uygulanan maaş politikalarının yanlışlığı, yöneticilerin niteliksiz ve liyakatsiz olması ve gençlere fırsat tanınmaması gibi faktörler beyin göçünü tetikliyor. Dolayısıyla ekonomik durumda iyileşme, yüksek maaş beklentisi, kaliteli yaşam arzusuyla özellikle nitelikli gençlerimiz göç yolunu seçiyor.”

EN ÇOK GÖÇÜN YAŞANDIĞI YAŞ GRUBU 25-29

Gençlerin hayallerinin ve umutlarının çalındığını belirten Tutdere, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı verilere göre, 2019’da Türkiye’den en çok göçün yaşandığı yaş grubunun 25-29 olduğuna dikkat çekti. Tutdere, ülkeden yurtdışına giden 330 bin 289 kişiden 50 bin 154’ünü, 25-29 yaş grubunun oluşturduğunu söyledi.

GOOGLE VERİLERİNİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DOĞRULUYOR

Google verilerinin İçişleri Bakanlığı tarafından doğrulandığını vurgulayan Tutdere, “İçişleri Bakanlığı’nın Eylül 2021’de açıkladığı verilere göre 2015-2020 yılları arasında, 10 bin 94’ü erkek, 3 bin 281’i kadın, 1155’i 18 yaş altı kişi olmak üzere 14 bin 530 kişi intihar etmiş. Bir yanda açlık sınırının altındaki asgari ücretle yaşam mücadelesi veren yurttaşlarımız, diğer yanda TÜİK’in pembe tablolarında bile artışı gizlenemeyen yaklaşık 4 milyon işsizin olduğu ülkemizde insanlar son çare olarak intiharı görüyor. Gerek Google arama motoru verileri gerekse bakanlık verileri bu acı tabloyu gözler önüne seriyor.” diye konuştu.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR