Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemHalkın, ‘Erdoğan’ın seçim kazanabileceğine’ inancı azalıyor

Halkın, ‘Erdoğan’ın seçim kazanabileceğine’ inancı azalıyor

Metropoll’ün araştırmasına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’teki seçimi kazanabileceğine inananların oranı yüzde 45,7’de kaldı.

Türkiye, erken seçim kararı alınmazsa 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanıyor. Bir yandan partiler ve ittifaklar hazırlıklarını yaparken, diğer yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da seçimler için yeni düzenlemeleri yürürlüğe koydu. Uzun yıllardır ekonomik bir krizin içinde olan Türkiye’de enflasyonun son 20 yılın zirvesine çıkması halkın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan inancını düşürdü.

Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll’ün ”Türkiye’nin Nabzı Mart 2022” araştırmasında katılımcılara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden bir seçim kazanıp kazanamayacağı soruldu. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonrası hükümetin izlediği politika hem AKP’nin oylarına hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kazanabileceği yönündeki izlenime olumlu yönde etki etti. Metropoll’ün verilerine göre, Erdoğan’ın seçim kazanabileceğine inananların oranı yüzde 42,6 iken, bu oran Mart ayında yüzde 45,7’ye yükseldi.

VATANDAŞ HALEN DAHA ‘SEÇİM KAZANAMAZ’ DİYOR

‘Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa ve Erdoğan yeniden aday olsa sizce seçimi kazanır mı?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 31,1’i ‘kazanamaz’ cevabını verdi. Erdoğan’ın seçimi kazanacağına inananların oranı ise yüzde 30,2’de kaldı. Şubat ayında yapılan ankete göre yüzde 2,6 puan artış elde eden Erdoğan, halkın gözünde halen daha seçimi kazanabilecek konumda değil.

Metropoll’ün istikrarlı bir şekilde yaptığı araştırmada Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos 2020 tarihinden bu yana kan kaybetmeye devam ediyor. Erdoğan’ın Ağustos 2020’de seçim kazanabileceğine inananların oranı yüzde 55,4 iken, bu oran bir buçuk senede yüzde 9,7 puan düştü. Cumhurbaşkanı’nın 2023 seçimlerini kazanamaz diyenlerin oranı ise son bir buçuk senede yüzde 8,5 puan yükselerek yüzde 47,6’ya ulaştı.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR