Cuma, Mart 3, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaYaşam StilHangi ilaçları uzun süre kullanmamalı?

Hangi ilaçları uzun süre kullanmamalı?

Uzmanlar aldığımız bütün ilaçları, vitaminler de dahil, her yıl doktorumuzla birlikte gözden geçirmemiz gerektiğini söylüyor.

Sürekli kullandığımız bir ilacı ne zaman bırakacağımıza nasıl karar vermeliyiz?

Aldığımız ilaçları, vitaminler de dahil olmak üzere, her yıl doktorumuzla birlikte gözden geçirmemiz gerekiyor. Uzmanlara göre doktorun onayı olmadan sürekli aldığımız bir ilacı bırakmamalıyız. Bununla birlikte bir ilacı neden aldığımız konusunda doktorumuza sorular yöneltmeliyiz.

Uzmanlara göre uzun süreli kullanılan ama aslında alınmaması gereken dört ilaç türü var.

Bunların ilki ‘opioid’ler yani uyuşturucu ilaçlar, özellikle ağrı kesici uyuşturucular. Ağrıları kesmek için en etkili yol olsalar da bağımlılık yapma ihtimalleri olduğu için uzun süre alınmaması gerekiyor.

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Chad Brummett’e göre fiziksel bağımlılık 7 gün içinde, hatta daha erken gerçekleşebiliyor. Örneğin ameliyat sonrası verilen bu tür ağrı kesicileri kullanmaya uzun süre devam etmek sakıncalı. Bir opioidi üç aydan çok almak bağımlılık riskini 15 kat artırıyor. Bu durumda doktorunuza danışarak daha hafif ağrı kesicilere geçmeniz gerekiyor.

UYKU İLAÇLARI

Uyku ilaçları da uzun süre kullanılmaması gereken ilaçlar kategorisinde. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 65 ile 80 yaş arasındaki yaşlıların yüzde 14’ü uyku ilacı alıyor. Ama bu özellikle yaşlılar için tehlikeli.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Raj Dasgupta’ya göre bu ilaçlar yaşlılarda aralarında hafıza sorunlarının da olduğu güçlü etkiler yapıyor. Uyku ilacının düşme ve kalça kırığı riskini iki kat artırdığı belirtiliyor. İlaç yerine uyku uzmanlarına giderek alternatif yöntemler geliştirmek tavsiye ediliyor.

MİDE İLAÇLARI

Mide yanması ilaçları da uzun süre alınmaması gereken ilaçlar arasında. ABD’de 15 milyon insanın düzenli olarak mide yanması ilacı aldığı tespit edilmiş. Ancak mide yanması ilaçları kısa süreli kullanım için yapılmış. Uzmanlara göre bir yıldan çok mide yanması ilacı almak kalp krizi riskini artırıyor.

2016 yılında Journal of The American Society of Nephrology‘de yayımlanan bir araştırmaya göre mide ilaçlarını beş yıl boyunca kullananların kronik böbrek hastalıkları riski yüzde 28 artıyor.

BURUN SPREYİ

Burun tıkanıklığı spreylerini de uzun süre kullanmamak gerekiyor. Uzun süre kullanıldıklarında tansiyonu yükseltme riskleri var. Burun spreyleri üç günden fazla kullanılmamalı. Daha uzun süre kullananların burunlarının bu spreye alıştığı ve ilaç kullanılmadığında burunlarının tıkandığı konusunda uzmanlar uyarıyor. Sprey yerine tuzlu su kullanmanın daha az zararlı olduğu belirtiliyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR