Pazar, Şubat 26, 2023
Muhasebe Günlükleri

Harmanız!

Türk Eczacılar Birliği (TEB), ülkede yaşanan ilaç krizinin giderek büyüdüğünü açıkladı.

Birliğe göre halihazırda 645 kadar ilacın temininde sorun var.

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat Gül’e göre diyabet, hipertansiyon ve soğuk algınlığı ilaçları ile antibiyotikler, burun damlaları ve spreyleri, çocuk öksürük şurupları eczanelerde artık daha az bulunuyor.

Eczacılar, sorunun kaynağını euronun lira karşısında artmasına karşın kurun sabitlenmesine bağlıyor. Zira ilaç fiyatları yükselirken, 11 lira civarında seyreden euro kuru 4.57’ye sabitlenmiş durumda. Kur fiyatına güncelleme ise gelecek yılın şubat ayında yapılacak.

TEB de duruma dikkat çektiği açıklamasında baskıyla susturulduklarını vurguladı: “Günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz. Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin.

Söz konusu iddialar üzerine geçen hafta Ankara’da, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince eczane ve ecza depolarına yönelik denetim gerçekleştirmişti.

TİTCK, denetimin sonucunu şöyle açıklamıştı: “Çalışmalarımızın sonucunda söz konusu ilaçların ekseriyetinde, tedarik problemi tespit edilmemiştir. Dolayısıyla kur farkı nedeniyle, hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR