Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiHayat Pahalı; Herkes ek gelir peşinde. Peki ama nasıl ek gelir elde...

Hayat Pahalı; Herkes ek gelir peşinde. Peki ama nasıl ek gelir elde edersiniz?

Hayat pahalılığın ve enflasyonun etkilerini yoğun bir şekilde hissettiğimiz şu günlerde en çok araştırılan, sorulan soruların başında “Nasıl ek gelir elde ederim” sorusu geliyor. İşte en etkili ve hızlı ek gelir elde etme yöntemlerini sizler için derledik.

Özellikle internette “Nasıl ek gelir elde ederim” ya da “pasif para kazanma yolları” gibi aramalarda genellikle en çok internetten para kazanma yolları ile sonuçlara ulaşılıyor. Açıkça belirtmek gerekirse aralarında çok etkili metotlar olsa da genellikle yapılan çalışmalar ilk günden para kazandırmazlar.

Peki ama ne yapacağız da hızlıca para kazanmaya başlayacağız diye sorduğunu duyar gibiyim. Elbette gelir etmek için çeşitli kabul gören metotlar olsa da aslında başlıca sorulacak sou şu olmalı. Ek gelir elde etmek mi istiyorsunuz yoksa asli işiniz olarak mı yapacaksınız? Zira buna göre şartlar değişecektir.

İş fikirleri ve gelir elde etme üzerine ne kadar yazılıp çizilse de az gelir. Her gün değişen dünyanın şartlarına göre temel gelir elde metotları belli olsa da özellikle pandemi sonrası daha da dijitalleşen dünyada yeni gelir elde etme metotları türemiştir. Bu metotlara bir sonraki yazımda değineceğim.

Ancak; arzu ederseniz gelin ilk önce en yalın halde ve ilk andan gelir elde etmeye başlayacağımız sermayesiz emeğinizle yapacağınız ve direk nakde dönecek birkaç iş fikrinden bahsedelim.

Bebek bakıclığı ile hem zevkli zamanlar geçirebilir hem de ek gelir elde edebilirsiniz.

Bebek Bakıcılığı

Özellikle pandemi sonrası hayatta herkesin iş yerlerine dönmesiyle birlikte küçük çocuklu veya bebekli aileler içinde sorunlar baş göstermeye başladı. Pandemi döneminde evden çalışmaya alışan ebeveynler için bebekleriyle, çocuklarıyla rahat rahat ilgilenecekleri fırsat doğmuştu. Ne var ki hem pandemi döneminde evde kalış ve sıkılganlık süreçlerinin etkisiyle, hem de pandemi döneminin getirdiği sosyo-psikolojik durum sonucunda artan evlilik oranlarının bir etkisi olarak doğum oranlarında artışlar gözlenmiştir.

Ayrıca hayat pahalılığın ve enflasyonun etkisiyle kreşler ve bakım evlerinin ücretlerindeki artışlardan sonra ebeveynler ailelerinden çocuklarının bakımı konusunda yardım almaya yönelmişlerdir. Buna rağmen çiftlerin hafta sonları sosyal aktiveleri veya alışveriş amaçlı kısa süreli bebek-çocuk bakıcılarına duydukları ihtiyaç oranında artış gözlemlenmiştir.

İşte tam da bu nokta sizin bir fırsat olabilir. Televizyonlarda izlediğimiz özellikle Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz bebek bakıcılığı işi artık ülkemizde de yaygın olarak yapılmaya başlanmıştır. Günün herhangi bir saatinde bebek-çocuk bakıcılığı yaparak ek gelir elde etmeniz mümkündür.

İnternet üzerinde bazı platformlardan adınızı kaydederek talep ettiğiniz saat ücretinide belirten bir tanıtım yazısı doldurun. Göreceksiniz kısa süre içerisinde potansiyel müşterileriniz sizi bulacaktır. Bu sayede hem ebeveynleri rahatlatmış, hem de ek gelir etmiş olacaksınız. Saat ücretlerinin büyük şehirlerde en az 50 ₺ den başladığını ve 250 ₺’ye kadar çıktığını kısa bir araştırmayla rahatça göreceksiniz. Ayrıca bu ücretlere yol masrafları dahil değil. Bu durumda aldığınız ücretlere ek olarak yol masraflarını da alacaksınız. Bir akşam 3-4 saat bebek-çocuk bakımında nereden bakarsanız ortalama 250-300 ₺ gelir elde edebilirsiniz.

Vaktiniz de müsaitse haftada rahatlıkla birkaç gün bebek-çocuk bakıcılığı yaparak ek gelir elde edebilir, aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Köpek Gezdirme

Evcil hayvanlarla aranız iyiyse bu iş tam size göre. Genellikle büyük şehirlerde ve hafta içi yoğun iş temposu arasında köpeklerini gezdirmeye vakit bulamayanların başvurduğu bir yöntem olarak dikkat çeken bir ek gelir elde etme metodudur. Aynı anda birkaç köpeği gezdirebilirsiniz.

Genellikle evcil hayvan sahipleri sabahları köpeklerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve gezmesi için vakit ayıramamaktalar. Bu durum sizin için bir fırsat olabilir. Bu durumda birbiriyle anlaşabilecek durumda iki veya daha fazla köpeği sabah hatta akşamlarıda gezdirmeye çıkarabilirsiniz. Köpek başına saatlik 30 ₺ ila 50 ₺ arasında ücretlendirildiğini hatırlatmamızda fayda var.

Tüylü dostlarımızla doğada vakit geçirerek hem ek gelir elde edebilir hem de kendiniz için yürüyüşle sağlığınıza faydalı olabilirsiniz.

Evcil Hayvan Tatil Bakıcılığı

Aynı köpek bakıcılığında olduğu gibi aranız evcil hayvanlarla iyi ve evinizde bu iş müsaitse bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yaz aylarında yoğunlaşan bir iş kolu olarak dikkat çeker. Özellikle kedi-köpek bakımı için daha çok başvurulsa da muhabbet kuşları, papağanlar ve ya daha değişik evcil hayvanlar için bakım ve konaklama ihtiyacı doğabilmektedir.

Özellikle evcil hayvanların sahipleri yaz aylarında tatil dönemlerinde evcil hayvanlarını bırakacak bir yer, arkadaş ya da son yıllarda oldukça popülerleşen evcil hayvan otellerine başvurmaktadırlar. Fakat bu evcil hayvan otellerinde rezervasyonlar yaz ayları için aylar öncesinde dolmakta ve fiyatları da bu sebeple oldukça yüksektir.

İşte bu durum sizin için bir fırsat yaratabilir. Evinizde bu iş için ayıracağınız bir odanız varsa, aranız da evcil hayvanlarla iyi ise bu iş tam size göre. Gecelik ya da haftalık konaklamalar yapabilirsiniz. Genellikle evcil hayvan sahipleri tüylü dostunun mamasını, varsa ilaçlarını ve ihtiyacı olabilecek diğer herşeyi bırakıyorlar. Aynı zamanda yerinizin müsaitliğine göre rahatlıkla 4-5 köpek ya da kediye evsahipliği yapabilir konaklama hizmeti verebilirsiniz.

Günlük olarak konaklama hizmetinde köpekler için fiyatların ortalama 200 ₺ civarında olduğunu belirtmekte fayda var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle yaz aylarında yoğunluk gösteren bir iş kolu olsa da yıl boyunca özellikle tatil dönemlerinde kapasitenizi tam dolduracağınızdan şüpheniz olmasın.

Bit pazarlarını dolşarak uygun ürünleri bularak internet üzerinden satış yapabilirsiniz.

İkinci El Ürün Satışı

Nostaljiye meraklıysanız, gezmeyi seviyorsanız ve bu iş tam size göre. İşe önce kendi evinizde olan eski, kullanmadığınız eşya, giysi, dekoratif ürünler ya da mutfak ekipmanlarıyla hatta artık kullanmadığınız takılarınızla ya da kitaplarınızla başlayabilirseniz. Internet üzerinden çeşitli platformlar aracılığıyla ürünlerini satışa sunabilirsiniz.

Kendi ürünlerinizle birlikte çevrenizde bulunan arkadaşlarınızdan kullanmadıklarını ürünlerini alarak hem kendinize ek gelir elde edebilirsiniz hem de onların da eski veya kendi işlerine yaramayan eşyalarını nakde çevirme fırsatını vermiş olursunuz.

Ayrıca bit pazarlarını, eskicileri hatta antikacıları dolaşarak eski eşyalar, giysiler ya da kitapları toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ürünleri ilgili platformlarda listelemek. Bunun için fotoğrafın önemi yadsınamaz. İyi birkaç fotoğrafını çekin, açıklama girin ve satışa sunun.

Satışlar için sosyal medya platformlarınıda kullanabilirsiniz. İnanın satışların ne kadar olduğunu gördükçe siz bile şaşıracaksınız. Unutmayın sizin çöpünüz başkasının ihtiyacı olabilir.

Internet üzerinden alacağınız siparişleri evinizin mutfağında yaparak ek gelir elde etemeye ne dersiniz.

Ismarlama Yemek Yapımı

Hayat pahalılığını iliklerimize kadar hissetmeye başladığımız bu günlerde özellikle küçük işyerleri yemek ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadırlar. Bu da size bir fırsat doğurabilir. Küçük işyerleri için evinizde düşük bütçeli ev yemekleri yapabilirsiniz. Ayrıca; özel günler, davetler için yemekler, tatlılar da yapabilirsiniz.

Sipariş anında anlaştığınız ücretin genellikle yarısını alırsınız ve bununla alışveriş yapar ısmarlanan yemekleri pişirirsiniz. Kalan ücreti ise teslimat anında tahsil eder siparişleri teslim edersiniz. Böylece ilk siparişten itibaren nakit olarak ek gelir etme fırsatını yakalamış olursunuz.

Kim bilir belki zaman içerisinde işlerinizi daha da büyütür ve ek gelir elde etmekten öte asıl işiniz haline gelir ve belki de bir işyeri açarsınız.

Emekliler ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünürken yularıda ek gelir yöntemleriyle azda olsa bütcelerine katkı sağlayabilirler.

Nasıl Ek Gelir Elde Ederim

Yukarıdaki yazımızda sizler için başladığınız ilk andan itibaren nakit gelir elde edebileceğiniz altı farklı yöntemi inceledik. Sizlerde kendinize uygun bir metotla ek gelir elde edebilirsiniz. İleriki yazılarımızda ek gelir etme metotlarına değinmeye devam edeceğiz. Sizin de diğer kişilerle paylaşmak istediğiniz farklı yöntemleriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle.

Bol kazançlı günler dilerim.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR