Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaSağlıkHindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Hindistan cevizi, tropikal bölgelerin bitkisidir. En çok Sri Lanka, Fildişi, Tayland ve Malezya’da bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ile 120 sene arası yaşayan ağaç, 10 yaşından itibaren Hindistan cevizi meyvesi vermeye başlar. Gerek tıp dünyasında gerekse kozmetik dünyasında faydaları nedeniyle sıkça kullanılan bu meyve, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten, kilo vermeye kadar etkilidir. Fakat hindistan cevizi yağı için yapılmış araştırmalar hala tartışma konusudur. 

Saç dökülmelerinden cilt bakımına kadar hayatın pek çok alanında kullanılan Hindistan cevizi, son dönemlerde yağı ile daha çok duyulmuştur. En az kendisi kadar yağı da etkili olan Hindistan cevizi, cilt bakımında kadınların ilk tercihi olmuş durumda.

Hindistan cevizi yağı bir ‘süper besin’ olarak giderek popüler olmaktadır. Alzheimer’dan koruduğu yönündeki çok sınırlı çalışmalara rağmen ek olarak kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia edenler de var. Hindistan cevizi ürünleri rafları dolduruyor, çoğu ürün içerdikleri yağları hindistan cevizi yağı ile değiştirerek pazarda değerini arttırmaya ve sağlıklı imajı yaratmaya çalışmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Hindistan cevizi yağı, masaj yapımında kullanıldığında kan basıncının dengesini sağlamaktadır. Bunun yanında masaj esnasında vücutta bulunan kas ağrısı, eklem ağrısı gibi problemlerin de çözümüne yardımcı olmaktadır. Masaj sırasında vücudun yağı emmesi ile tende yumuşama ve nemlenme görülür.
 • Hindistan cevizi yağı; vücutta sedef, mantar, egzama gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Cilt üzerinde koruyucu kalkan olarak bakteri ve mikrop üremesine izin vermez.
 • Yemeklerden önce bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı alındığında iştahınız engellenecek, yemeniz azalacaktır.
 • Gebelik döneminde Hindistan cevizi yağı sayesinde hamilelik çatlaklarını ortadan kalkabilir.
 • Hindistan cevizi yağı troid bezinin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı kalp ve damar hastalıklarında faydalıdır.
 • Reflü başlangıcında mideye iyi gelir.
 • Karaciğeri güçlendiren bir maddedir.
 • Kulak ağrısına sarımsak ve zeytinyağı kullanılırsa iyi gelir.
 • Mide ve bağırsakla ilgili birçok rahatsızlıkla Hindistan cevizi yağı faydalıdır.

Hindistan Cevizi Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının yan etkilerinin olduğunu pek düşünmeyiz ancak aslında onun da yan etkileri mevcut ve bu etkiler zaman zaman tehlikeli hale gelebilmektedir. Bu nedenle onlar hakkında bilgi edinmek ve bu yan etkilerle karşılaşılması halinde önlem almak gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağının sağlık dolu olduğunu gösteriyorlar ve bu faydaların büyük kısmı içeriğindeki orta zincirli yağ asitlerinden geliyor. Bu yağ asitlerinin kolayca sindirilmeleri ve hemen yağ olarak depolanmamaları oldukça önemli özellikleridir. Ayrıca mikrop ve mantar karşıtı özelliklere de sahiplerdir.

Faydaları arasında kalp sağlığını iyileştirmekten tutun da böbrek fonksiyonlarına kadar çok sayıda farklı faktör yer alıyor ancak biraz da yan etkilerine göz atmamız gerekir.

Hindistan cevizi yağı piyasada sızma hindistan cevizi yağı ve ticari hindistan cevizi yağı olarak iki farklı tipte bulunuyor. Sızma hali en saf hali ve işlenmemiş olduğundan faydaları daha fazla ve neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ancak çoğumuzun kullandığı ticari versiyonu işlenmiş bir versiyon ve bu nedenle bazı yan etkileri vardır.

Hisdistan Cevizi Yağı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

İshal

Bu yağ genelde oral olarak bakteri enfeksiyonlarına karşı alınır ancak bakterilerin bu şekilde yok edilmeleri kısa süreli yan etkilere sebep olabilir ve bunlardan bir tanesi de ishaldir. İshale bağlı başka belirtiler de ortaya çıkabilirler.

Bu belirtileri azaltmak için onu ilk olarak az miktarlarda tüketmelisiniz ve zaman içerisinde istenen düzeye çıkartmalısınız.

Sivilcelenme

Özellikle cildi çok yağlı olan bireylerde bu belirti ortaya çıkabilir. Hindistan cevizindeki laurik asit normalde sivilceye sebep olan bakterileri öldürür ancak bu durum cilt aşırı yağlı değilse oluşur. Aksi taktirde tam tersi olabilir.

Bu durumda hindistan cevizi yağını bir taşıyıcı yağ olarak kullanmalı ve içerisine cilde faydalı olan diğer öz yağları karıştırarak cildinize sürmelisiniz.

Yüksek Kolesterol Düzeyleri

Hindistan cevizi yağının kolesterol anlamında zeytinyağı gibi yağlar kadar sağlıklı olmayabileceği düşünülüyor. Her ne kadar iyi kolesterolü arttırsa da diğer sebze yağları yerine onu tercih etmeniz doğru olmayabilir.

Zira bazı araştırmalarda hindistan cevizi yağının toplam kolesterol düzeylerini arttırdığı ve buna kötü kolesterolün de dahil olduğu görülmektedir.

Hindistan cevizi yağı içerisinde doymuş yağlar diğer yağlara göre daha fazla bulunurlar ve doymuş yağların çok yüksek miktarları kötü kolesterolü arttırabilir ve bu da uzun vadede sağlık problemlerine yol açabilir.

Alerjiler

Eğer ona karşı hassasiyetiniz varsa, hindistan cevizi yağı alerjiye sebep olabilir ve belirtileri arasında bulantılar, egzema, kusma, anaflaksi gibi belirtiler bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar yerfıstığı alerjisi olan bireylerin hindistan cevizi yağına karşı alerjilerinin daha az olduğunu gösteriyorlar ancak yine de çocuğunuz bu alerjilerden birine sahipse önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Baş Ağrıları

Hindistan cevizi yağı ile detoks yapanlar baş ağrısı yaşayabilirler. Bu durum bilhassa mantarların orta zincirli yağ asitleri tarafından parçalanması sonucunda ortaya çıkar ve kandaki mantarlardan artakalan toksinler baş ağrısı yaratabilirler.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Doğru Olduğunu Sandığımız Yanlışlar

 • Hakkındaki iddialar sadece kilo verme ve kolesterol üzerinde ilerlememektedir. İngiliz Beslenme Birliği’nin açıklamalarına göre, Hindistan cevizinin iddia edilen sağlıklı faydalarıyla ilgili yeterli delil veya çalışma mevcut değildir. Örneğin, iddialara göre Alzheimer hastalığı ve beyin fonksiyonlarına iyi geldiği yönündeki iddialar tamamen teoriden ibaret, zira kanıtlanmış herhangi bir etki bulunmamıştır.
 • Bir başka teori ise Hindistan cevizi yağının iyi bir antioksidan kaynağı olduğudur. Bu yanlış değil ancak yine de sebze ve meyveler kadar ciddi bir oranda değildir. Hatta, diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında cılız bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca gerekli yağ asitleri açısından da ciddi anlamda fakir, bu da kendisini diğer yağ kaynaklarından bile daha geriye atmaktadır.
 • Bağırsaklar için iyi olduğu konusunda da bilinen bir kanıt bulunmamaktadır. Süper gıdaların sorunu da bu, bir yiyeceği süper gıda olarak etiketlemek sağlıklı beslenmeseler bile insanları sağlıklı beslendikleri konusunda kandırmaktadır. Neticede, koca bir parça dana eti ve yanında patates kızartması yedikten hemen sonra bir avuç goji üzümü yemek, sizi sağlıklı beslenen biri yapmaz.
 • Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri karaciğere taşınırlar ve burada enerjiye çevrilirler. Ancak uzmanlar bu yağ asitlerinin karaciğere taşınma hızlarının problem olabileceğini düşünüyorlar. Bu durum karaciğeri baskı altında bırakabilir ve uzun vadede bu organa zarar bile verebilir. Dolayısıyla karaciğer hastalığınız veya şekeriniz varsa orta zincirli yağ asitlerinden uzak durmalısınız.
SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR