Pazartesi, Şubat 27, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMevzuatİBKB Düzenlemesine İlişkin İhracat Genelgesinde Değişiklik Yapıldı

İBKB Düzenlemesine İlişkin İhracat Genelgesinde Değişiklik Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığının 03.03.2022 tarihli yazısı ile İhracat Genelgesi’nin “İhracat Bedeli Kabul Belgesi” başlıklı 30 uncu maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Numara : 81

Tarih     : 7.3.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/81

Konu: İBKB Düzenlemesine İlişkin İhracat Genelgesinde Değişiklik Yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 03.03.2022 tarihli yazısı ile İhracat Genelgesi’nin “İhracat Bedeli Kabul Belgesi” başlıklı 30 uncu maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Bilindiği üzere, ihracat bedellerinin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 gündür. İhracat hesabının, ek süreler de dâhil olmak üzere, süresi içerisinde kapatılamaması halinde açık hesap tutarı aracı bankaca 5 iş günü içinde İhracat Genelgesi Ek:1’deki forma uygun olarak ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı veya Vergi Dairesi Müdürlüğüne ihbar edilmektedir. Söz konusu formun açıklama kısmına ilgili ihracat bedelinin ne kadarının İBKB’ye bağlandığı ayrıntılı olarak yazılmaktadır. Vergi Dairesi Başkanlıkları veya Vergi Dairesi Müdürlüklerince ihracat hesabının kapatılması için ilgililere ihbardan itibaren 10 iş günü içinde 90 gün süreli ihtarname gönderilmektedir. İhracatçılarca bu ihtar süresi içinde ihracat hesabının kapatılması veya mücbir sebep halinin ya da haklı durumun ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı veya Vergi Dairesi Müdürlüğüne belgelenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, yasal sürelerden sonra ihracat bedeli geldiğinde, ihracatçılar bunu İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB)‘ne bağlamak istediklerinde, yasal süreler geçtiği için sorun yaşayabiliyorlardı.

Yaşanan bu sorunları gidermek amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığının 03.03.2022 tarihli yazısı ile İhracat Genelgesi’nin “İhracat Bedeli Kabul Belgesi” başlıklı 30 uncu maddesine aşağıdaki (d) fıkrası eklenmiştir.

Buna göre, İBKB; ihbar, ihtarname ve ek süreler bittikten sonra da düzenlenebilecektir.

Yeni eklenen fıkra:

d) İBKB/DAB’ın düzenlendiği tarih ve ihracatçı tarafından sunulan bilgi ve belgeler dikkate alınarak İBKB/DAB’ın açıklama kısmına “Bedel getirme ve/veya ihbar süresi içerisinde düzenlenmiştir.”, “İhtarname süresi içerisinde düzenlenmiştir.”, “Ek süre içerisinde düzenlenmiştir.” veya “Tebliğ’de öngörülen bedel getirme, ihbar, ihtarname ve ek süreler bittikten sonra düzenlenmiştir.” açıklamalarından uygun olanı belirtilmelidir.  

 Söz konusu İhracat Genelgesine aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz.

İhracat Genelgesi (7/2/2022 tarihli)

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR