Cuma, Şubat 24, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaVergiSirkülerİhracat Bedellerinin %40'ı Bankaya Satılacaktır

İhracat Bedellerinin %40’ı Bankaya Satılacaktır

Hazine ve Maliye Bakanlığının 15.04.2022 tarihli talimatı ile İhracat Genelgesinin ek 1 inci maddesinde yapılan değişiklik uyarınca, İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin en az %40’ı İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılacaktır.

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/125

KONU: İhracat Bedellerinin %40’ı Bankaya Satılacaktır

İhracat Genelgesinin ek 1 inci maddesi uyarınca, İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin %25’i İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 15.04.2022 tarihli talimatı ile İhracat Genelgesinin ek 1 inci maddesinde yapılan değişiklik uyarınca, 18.04.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin en az %40’ı İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılacaktır.

İhracat Bedellerinin Merkez Bankasına Satışı

EK MADDE 1 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin en az %40’ı İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılır. Bu bedeller bankaca Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden aynı gün Merkez Bankasına satılır ve Merkez Bankasının banka nezdindeki hesabına aktarılır. Söz konusu tutarın tam karşılığı banka tarafından ihracatçıya Türk parası olarak ödenir.

Söz konusu İhracat Genelgesine aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz.

İhracat Genelgesi (15/4/2022 tarihli)

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR