Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeİkale Sözleşmesi Nedir?

İkale Sözleşmesi Nedir?

İkale Sözleşmesi; işçi ve işveren taraflarının anlaşması sonucu iş sözleşmesinin sona erdirilmesidir. Bu sözleşme 4857 sayılı İş Kanununca açıkça düzenlenmiş bir sözleşme olmamakla beraber yargı kararları ile sözleşme özgürlüğü çerçevesinde kabul edilen bir sözleşme türüdür.

İş sözleşmelerinin türü ne olursa olsun (belirli süreli, belirsiz süreli)  işçi ile işverenin anlaşması sonucunda iş sözleşmeleri sona erdirilebilir. İş sözleşmesinin sona erdirilmesine ilişkin bu sözleşmeye uygulamada İkale denilmektedir. Yargıtay bu tür sözleşme için bozma sözleşmesi terimini de kullanmaktadır.

Aslında, İkale kelimesi Arapça kökenli bir kavram olup, var olan bir sözleşmenin iki tarafın (işçi-işveren) anlaşmasıyla ortadan kaldırılması anlamını taşımaktadır. İki taraflı hukuki bir işlem olan İkale, icap (öneri) ve kabul ile oluşmaktadır.
İkale sözleşmesi; sözleşmenin konusu, irade sakatlıkları, icap ve kabulün gerçekleşmesi konularında Borçlar Kanunu’nun genel hükümlerine sahiptir.

İkale sözleşmesinin konusu; işçi ve işveren arasındaki önceki iş sözleşmesinin ortadan kaldırılmasıdır. İkale sözleşmeleri herhangi bir şekil şartına bağlı değildir. Sözlü, yazılı veya örtülü yapılması mümkündür. Ancak ispat hukuku açısından genelde yazılı yapılmaktadır.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR