Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaGündemİstanbul Sözleşmesi görüşülecek: Milyonların gözü Danıştay’da

İstanbul Sözleşmesi görüşülecek: Milyonların gözü Danıştay’da

Danıştay, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptalini görüşecek. Duruşmaya binden fazla avukatın katılması bekleniyor.

Danıştay 10. Daire, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali istemiyle açılan davaları bugün esastan görüşecek.

Birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile binden fazla avukatın katılması beklenen duruşmada çıkacak karar, Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kritik önem taşıyor.

DURUŞMAYA BİN AVUKAT KATILACAK 

İstanbul Sözleşmesi davası, Danıştay 10. Daire’de bugün saat 09.45’te başlayacak. Danıştay, kararın iptali istemiyle açılan davalar için özel duruşma açma kararı aldı. Duruşmaya katılmak için yaklaşık bini aşkın avukat yetki belgesi alırken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile çok sayıda baro, kadın örgütleri, siyasi partiler ile meslek kuruluşları da duruşma için çağrıda bulundu.

“Eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya” çağıran EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, davanın “Türkiye’nin geleceği ve hukukun üstünlüğü adına belirleyici olacağını” vurguladı.

İPTAL EDİLİP EDİLMEYECEĞİ BELLİ OLACAK 

Duruşmada tarafların dinlenmesinin ardından Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararını iptal edip etmeyeceği belli olacak. Daire, kararını daha sonra da açıklayabilir. Ancak karar, kesin nitelik taşımıyor. Bu karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na (İDDK) karşı itiraz edilebiliyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR