Çarşamba, Mart 1, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeMuhasebe Sorularıİşverenler tarafından ücretliler adına BES ödenen katkı payları ticari kazancın tespitinde gider...

İşverenler tarafından ücretliler adına BES ödenen katkı payları ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebilecek

İşverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebilecektir.

İşverenler Tarafından Ücretliler Adına Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Katkı Payları

· İşverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebilecektir.

· Bu kapsamda indirim konusu yapılabilecek tutar, ücretlinin elde ettiği brüt ücretin %15’ini ve yıllık bazda asgari ücretin brüt yıllık tutarını aşamayacaktır.

· Aynı hüküm ücretliler tarafından ödenen katkı payı tutarı içinde geçerlidir.

· Hem işveren hem de ücretli tarafından katkı payı ödenmesi ve toplam tutarın yukarıda belirtilen sınırı (ücretin %15`ini ve asgari ücret yıllık tutarını) aşması halinde, indirimin öncelikli olarak ücret matrahının tespitinde mi yoksa ticari kazancın tespitinde mi yapılacağı konusu taraflarca serbestçe belirlenebilecektir.

Gider olarak dikkate alınacak tutarın tespitinde yıllık asgari ücret ve aylık ücret ifadelerinden brüt ücretin anlaşılması gerekmektedir.

Kaynak : TÜRMOB

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR