Cumartesi, Şubat 25, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaEkonomiKonut fiyatları anında uçuşa geçti: Döviz ve altın bozdurana ucuz kredi

Konut fiyatları anında uçuşa geçti: Döviz ve altın bozdurana ucuz kredi

Doların 15 TL’yi aştığı gün hükûmet konut fiyatlarını tırmandıracak bir hamle yaptı. İlk defa konut alanlara piyasa şartlarının altında kredi imkânı tanınacak.

Konut fiyatlarının yüzde 150’ye yakın arttığı, İstanbul’da 3+1 dairenin kirasının 7 bin TL’ye kadar yükseldiği bir dönemde hükûmet üç farklı konut finansman paketi hazırladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamaya göre, 1’inci pakette ilk defa tek konut sahibi olacaklara 2 milyon TL’ye kadar 1’inci el konut için yüzde 0,99’luk kredi imkânı sunulacak.

Söz konusu paketten faydalanan birinin aylık taksit tutarı asgari 14 bin 500 TL olacak.

PİYASAYA GÖRE ÇOK DÜŞÜK ORANLI KREDİ İMKÂNI 

Hâlihazırda üç kamu mevduat bankası (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) aylık yüzde 1,29 faizle konut kredisi kullandırıyor. Özel bankalarda konut kredi faiz oranları yüzde 1,40 ila yüzde 2,10 arasında değişiyor.

1’inci el ve 2’nci el konutları kapsayan 2’nci paket ise; konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası’na (TCMB) satılarak, karşılanması şartıyla alınacak konutlar için geçerli olacak.

YÜZDE 0,89 İLE 120 AY VADELİ KONUT KREDİSİ

Söz konusu paket ile 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi tahsis edilecek. Paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının TL’ye dönüşümün teşvik etmek.

3’üncü paket inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarıyla asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerine 20 milyar TL tutarında bir kaynak tahsis edildi.

Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdünde bulunan firmalar belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan faydalanabilecek.

REZERV KONUT ALANINDA VERGİ MUAFİYETİ

Erdoğan, “Ayrıca küçük ölçekli müteahhitlere şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli bir fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız.” dedi.

“Bu tür alanların rezerv konut alanı ilanı yoluyla çeşitli vergilerden istisna olmasını temin ederek, maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gideceğiz.” diyen Erdoğan, “Rezerv alanlarda yapılan ve uygun maliyetli krediyle desteklenen konutlar da 5 yıl süreyle satış tahdidine tabi olacaktır.” dedi.

Hükûmet ada seviyesinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmayı hedefliyor.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR